Uue koroonaviiruse pandeemiline levik on pannud terviseameteid nõudeid leevendama, et vaktsiini saaks rekordajaga masstootmisesse viia. Kui varem oli selleks ette nähtud kuni kümme aastat, siis nüüd proovitakse seda teha 12–18 kuuga.
Esmaspäeval alustas inimkatsetega Ühendriikide biotehnoloogia firma Moderna, kui esimesele vabatahtlikule anti katsetatava vaktsiini doos. Valdav osa praegu katsetatavatest vaktsiinikandidaatidest sihib oma toimes viiruse pinnast välja tungivat ogavalku, mille abil viirus inimese rakkudesse siseneb.
Kuna viiruse genoom on praeguseks järjendatud, saavad teadlased viia vaktsiiniga organismi vaid üksikuid ogavalgu valke, mis üksinda patsiendi tervist ei ohusta. Küll aga hakkab organism tootma nende hävitamiseks spetsiifilisi antikehasid, mis reaalse viiruse organismi sattumise korral ka viiruse membraanis olevate ogade vastu võitlema asuvad ja niimoodi immuunsuse tagavad.
Võrreldes n-ö klassikalise vaktsiinide tootmise viisiga, kus organismi harjutatakse laboris kasvatatud surnud või nõrgendatud viiruseosakestega, on selline lähenemine oluliselt kiirem, mis ongi taganud vaktsiinikandidaadi kiire valmimise, kirjutab MedicalXpress.
Kui tavaliselt on inimkatsete eelduseks põhjalikud loomuuringud, siis seekord võimaldati protsessi kiirendamiseks see samm ära jätta.
Lisaks Modernale üritavad vaktsiini välja töötada kümned uurimisrühmad ja ettevõtted üle kogu maailma. Mõned biotehnoloogid katsetavad ajutise vaktsiiniga, mis annaks immuunsuse paariks kuuks, kuni pikaajalisem kaitse on välja töötatud. Samuti uuritakse, kas haiguse läbi põdenud inimestel tekivad vereplasmas antikehad, mida saaks kasutada passiivse immuunsuse andmiseks teistele inimestele.