«Nagu ma just teatasin meie G7 partneritele, panen riigipeadele ja valitsusjuhtidele ette kehtestada piirang mittevajalikule reisimisele ELi,» ütles von der Leyen eilses erakorralises videopöördumises. «Piirang peaks kehtima esialgu 30 päeva, misjärel võib seda vajadusel pikendada.»
Ettepanek on otseselt suunatud Schengeni ruumis olevatele riikidele, ehk 22 ELi maale, pluss samuti viisaruumiga liitunud Liechtensteinile, Norrale ja Šveitsile. Samas oodatakse sellega liituma väljapoole Schengenit jäävat Bulgaariat, Horvaatiat, Iirimaad, Küprost ja Rumeeniat ning äsja ühendusest lahkunud Ühendkuningriiki.
Ametlikult esitletakse ELi valitsus- ja riigijuhtidele ideed täna õhtul, kui toimub nende arutelu videokonverentsi vormis. Tõenäoliselt arutavad Jüri Ratas ja tema kolleegid diskussiooni raames ka selle üle, kas nad tõesti lendavad kõik tuleva nädala neljapäevaks-reedeks Brüsselisse oma märtsikuisele korralisele ülemkogule.
Jõulised meetmed
Siiani on räägitud, et ülemkogul võiksid viiruseriski tõttu osaleda tavapärasemast väiksemad delegatsioonid. Samas on kahtlane, kas kõik liidridki sinna kohale tulla saavad.
Näiteks Hispaania peaminister Pedro Sánchez on praegu karantiinis, sest tema abikaasa Begoña Gómezel diagnoositi koroonaviirus, ning pole teada, kes võib vahepeal karantiini sattuda või haigeks jääda. Või kui mõnel kohalviibinuist diagnoositakse viirus, võib ootamatult kogu ELi kui ühenduse ja ka liikmesriikide juhtkond sattuda kodurežiimile.
Euroopa Komisjoni asepresidendil Frans Timmermansil peaks sel reedel lõppema karantiin, kuhu komisjoni roheleppe eestkõneleja sattus pärast seda, kui selgus, et kaks nädalat varem korraldatud plastpakenditest vabanemise arutelul osalenud Prantsusmaa esindaja oli koroonaviirusse nakatunud.