Pensionikeskuse andmetel oli teise samba fondidest kolme kuu tootlus positiivne vaid kolmel fondil: Tuleva Maailma võlakirjade fondil (+1,91 protsenti), Swedbanki fondil K1 (0,08 protsenti) ja LHV pensionifondil XS (0,10 protsenti). Kõik kolm on konservatiivsed ehk nn võlakirjafondid, mille eesmärk ei ole mitte vara kasvatamine, vaid selle säilitamine, ning sellega on need fondid väga hästi oma ülesannete kõrgusel olnud.
Negatiivse kolme kuu tootlusega on SEB konservatiivne fond ja Luminor C.
Praeguses olukorras on pensionifondide kolme kuu tootlus üsna hea näitaja. See hõlmab umbes kahte kuud tõusuperioodi ja kuu aega langust, moodustades kokkuvõttes väikese tsüklikese.
Nagu arvata võib (ja on loogiline), on kõige suuremad kukkujad agressiivse strateegiaga pensionifondid, eriti indeksifondid. Need on sellised pensionifondid, kes võivad paigutada kogu oma vara riskantsetesse varadesse. Sellega peaks olema tagatud nende fondide hea tootlus ajal, mil turud ja majandus tervikuna tõuseb, aga samas on need haavatavamad ajal, kui turud kukuvad.
Reformi esimene ohver
Siin on aga üks erand. Agressiivsetest fondidest on kõige vähem langenud LHV pensionifond Eesti, kes investeerib vaid Eesti varadesse. Paraku on just see fond nn pensionireformi esimene ohver, sest LHV otsustas selle likvideerida ja liita oma pensionifondiga L.
«Tuleb tõdeda, et teise samba vabakslaskmine paneb piduri nii pensionifondide Eestisse tehtavatele investeeringutele kui selle kaudu ka Eesti ettevõtete finantseerimise valikute laienemisele. Neis tingimustes ei ole üksnes Eestisse investeeriva fondi juhtimist võimalik jätkata,» ütles LHV Varahalduse juht Vahur Vallistu novembris, kui sellest otsusest teada anti.