Seda enesepilti kinnitavad värsked palgastatistika andmed. Eesti mulluse viimase kvartali keskmine palk, 1472 eurot, on endiselt kõrgem lätlaste (1114 eurot) ja leedulaste (1358 eurot) vastavatest näitajatest. Seega on meil taas põhjust endaga rahul olla.
Muidugi, siinkohal võib tähelepanelikum ja parema mäluga lugeja kulmu kahtlustavalt kipra tõmmata: kas meie ja leedulaste brutopalkade vahe vanasti mitte palju suurem polnud? Tõepoolest oli, veel aasta tagasi oli see suisa 300 eurot suurem. Tegelikult aga ei maksa meie staatuse pärast muretseda. Leedulased pole järsult rohkem teenima hakanud, olulist rolli mängib siin hoopis muudatus maksusüsteemis.
Leedus tehti ära see, millest meil on mõnes seltskonnas aastaid räägitud – sotsiaalkindlustus viidi suuremas osas töövõtja kanda. Sellega muutus meil sotsiaalmaksuna tuntud kohustus valdavalt brutopalga osaks, mis kergitas viimase vastavalt suuremaks.
Nüüd on töötaja Leedus peamine sotsiaalkindlustuse maksja, tasudes selleks 19,5 protsenti brutopalgast. Tööandja kanda jäid väiksemad maksed – tööõnnetus- ja kutsehaiguskindlustus, garantii- ja tööhõivefond, kokku alla pooleteise protsendi palgast. Riigitöötajate palgad korrutati läbi teguriga 1,289. Lootuste järgi pidid eraettevõtjad samaga vastama, et nende töövõtjad endise summa kätte saaksid. Kuna möödunud aasta esimese kvartali keskmine palk oli Leedus 1,3 korda kõrgem kui tunamullu neljandas kvartalis ja keskmine puhaspalk kuigivõrd ei muutunud, siis on aru saada, et lootused suuresti täitusid.
Sotsiaalmaks moodustab üle veidi 30 protsendi Eesti tänavuse riigieelarve plaanitud tuludest. Selline rahahulk tekitab igasugu mõtteid ja on loomulik, et kui otsingumootorisse lüüa «sotsiaalmaksu reform», siis pärinevad esimesed tulemused umbes sellest ajast, kuhu eestikeelsete ajalehtede arhiivid ulatuvad.