Tema hinnangul nüüd 1. aprillist lähevad apteegid kinni. «Ma tunnen väga suurt muret. Koroonaviirus on tulekul ja kui meil lähevad apteegid kinni, siis see ei ole lihtsalt niisama,» lausus Helle-Moonika Helme.
Eelnõu, mis täna riigikogu poolehoidu ei võitnud, oleks sisuliselt tühistanud 1. aprillil jõustuva apteegireformi seaduse. Idee oli kaotada apteekide omandipiirang ning anda apteegipidajatele ja tervishoiuteenuse osutajatele õiguse osta ravimeid otse tootjalt.
Mis on apteegireform?
Viis aastat tagasi võttis riigikogu vastu ravimiseaduse muudatused ehk apteegireformi.
See näeb ette, et alates 1. aprillist 2020 ei tohi apteegid kuuluda ravimite hulgimüüjatele, vaid peavad vähemalt 51 protsendi ulatuses kuuluma proviisoritele.
15. veebruaril 2020 vastas kõigile 1. aprillil jõustuvatele nõuetele (proviisoromand, hulgimüüja valitseva mõju puudumine ja suurtes linnades haruapteekide tegevuse lõpetamine) 187 apteeki.
Nõuetele mittevastavaid apteeke oli 308. Nõuetele mittevastavad apteegid asuvad peamiselt suurtes linnades (üle 4000 elaniku), kus nende osakaal on 72 protsenti. Maal ja väikelinnades on osakaal 42 protsenti (67 apteeki üle Eesti).
Ravimiametisse sisse antud tegevuslubade taotluste arv 15. veebruari seisuga oli 12.
1. veebruari 2020 seisuga on Eestis kokku 495 üldapteeki, neist 352 põhiapteeki ja 143 haruapteeki.
Allikas: ravimiamet