Päevatoimetaja:
Marek Kuul

Anneli Ammase hea ajakirjanduse esimese preemia pälvis Ülle Harju

Copy
Ülle Harju.
Ülle Harju. Foto: Anneli Ammase hea ajakirjanduse preemia

Maakonnalehe ajakirjanike tunnustamiseks ellukutsutud AAHA ehk Anneli Ammase hea ajakirjanduse preemia esimene laureaat on LõunaLehe vanemtoimetaja Ülle Harju.

AAHA preemia sai Ülle Harju kätte täna Haapsalus Uuemõisa lossis poliitiku, kultuuritegelase ja õpetaja Andres Ammase Fondi stipendiumite väljakuulutamisel. «On suur rõõm ja südantsoojendav saada elu esimene suur preemia selle eest, mille eest ajakirjanikuna eelkõige seisan – Eestimaa, looduse, omakandiinimeste ja nende väärtuste eest,» ütles Ülle Harju. «Head ajakirjandust saab väga hästi teha ka maal, mitte ainult Tallinnas. Selle juures on märkimisväärne kogukonna usaldus ja tugi: head lood sünnivad sageli tänu «silmadele-kõrvadele» volikogudes ja ametiasutustes, et inimesed usaldavad rääkida oma töökohaga riskides ära tõde jne.»

Pikaajalise ajakirjaniku Anneli Ammase (1962–2019) ja tema abikaasa Andres Ammase (1962–2018) sõprade mullu asutatud preemia eesmärk on väärtustada head kohalikku ajakirjandust, mis leegitseva tulena mitte ainult ei kõrveta, vaid soojendab. Üle 20 aasta ajakirjanikuna töötanud Ülle Harju töö sümboliseerib kõike seda, mida preemia puhul silmas peeti, ja tema tunnustamine oli ühehäälne otsus.

«Ajakirjanduses töötamine on pikamaajooks ja Ülle on selle võrdluse hea näide,» ütles preemia üks ellukutsujaist, ajakirjanik Kärt Anvelt. «Kohaliku ajakirjanduse objektiivne ja kriitiline tegemine on Eesti väiksuse tõttu alati keeruline, kuid Ülle on selle kõigega juba aastakümneid edukalt hakkama saanud. Lisaks on ta oma hingestatud tööga suutnud liita kohaliku kogukonna.»

Värske laureaat tänas eriti kunagist kolleegi Sander Silma Põlva maakonnalehest Koit, kes ta preemiale esitas. Silma hinnangul väärib Ülle Harju ligi veerandsaja aasta pikkuses ajakirjanikutöös erilist märkimist Uma Leht, mille tegev- ja peatoimetaja oli Harju kokku 17 aastat.

«Selle aja jooksul muutus esmapilgul hüperlokaalne nišiväljaanne võrokate üheks identiteedikandjaks. Uma Lehe rolli võro kultuuri säilitamisel on raske üle hinnata, kuna just Uma Leht on andnud suure panuse võro keele ja kultuuri arengusse. Uma Lehe edu üheks põhjuseks oli ka Ülle kartmatus käsitleda väljaandes teravaid teemasid ning see tarmukus pole tal kadunud tänaseni,» leidis Silm. Ülle Harju töötab praegu Lõuna-Eesti suurima ajalehe LõunaLeht vanemtoimetajana ja teeb Vikerraadiole võrukeelseid uudiseid.

Ammas oli Eesti esimene erakapitalil põhineva maakonnalehe Lääne Elu üks asutajaid. Tema maakonnalehest alanud ja suurtes väljaannetes jätkunud ajakirjanikutöö näitas, et hea ajakirjandus põhineb inimlikel väärtustel, oskusel pealinnast kaugemale näha, Eestimaa armastamisel, kustumatul janul teadmisi täiendada, sõna valdamisel, oma lugude ainese tundmisel ja oma lugude kangelastest hoolimisel. Ta on võitnud uuriva ajakirjanduse Bonnieri preemia.

Igal aastal väljaantava AAHA preemiaga kaasneb hinnaline meene ja 500 eurot.

AAHA preemia asutasid Anneli Ammase sõbrad Enno Tammer, Urmet Kook, Epp Alatalu, Risto Berendson, Kärt Anvelt, Kai Kalamees, Tuuli Koch, Piret Tali, Riste Uuesoo, Jaanus Piirsalu, Peeter Tali, Rein Sikk ja Ivar Soopan.

Märksõnad

Tagasi üles