Näen imestusega, et kui suvel laulupeol laulsime Anna Haava sõnadega, et me oleme põhjamaa lapsed, siis nüüdseks on põhjamaine ratsionaalsus meid justkui maha jätnud.
«Me ei tahtnudki testi teha. Tahtsime infot, millal võib asi minna nii kriitiliseks, et pean pöörduma haiglasse.» /.../ «Naine ütleb, et kummalgi siiski haigestumise hirmu ei tekkinud /.../.» (Eesti Ekspress, 8.02.2020)
Mis juhtub, kui meieni päriselt jõuab epideemia (ptüi-ptüi-ptüi!) ja tervishoiuasutusi tabab sadade, ehk isegi tuhandete selliste inimeste kõnede laviin? Mis saab siis, kui hakatakse massiliselt kiirabi kutsuma seetõttu, et mandlisilmne hotellikülaline eelistab hommikusööki süüa oma toas? Kas me tõesti oleme nii rumalad ja abitud, või hoopis nii enesekesksed, et eeldame, et igasugune info meile kandikul kätte tuuakse, selmet seda ise otsida, eriti veel olukorras, kus inimesel hirmu tegelikult polegi? Ja ei saa öelda, et infot, sh väga adekvaatset riiklike kanalite edastatavat infot poleks jagatud! Vastupidi – nii minu kui ka mu kolleegide hinnangul on koroonaviirust puudutav kommunikatsioon riigi poolt olnud hea.
Ajakirjanikud – tean, et teie töö on toota uudiseid ja püüda inimeste tähelepanu. Delikaatsete teemade kajastamisel aga tuleb lähtuda eelkõige eetilistest põhimõtetest: faktitäpsus, liigse emotsionaalsuse vältimine, meelevaldsetest järeldustest hoidumine. Kasutada tuleb ainult usaldusväärseid allikaid! Koroonaviiruse teema kajastamisel on nii mõnigi ajakirjanik olnud paraku ebaprofessionaalne.
Omamoodi on koroonaviirus meile head teinud – tänu sellele meist õnneks kaugele jäänud epideemiale on võimalik Eesti inimeste psüühikat paremini tundma õppida, ja ehk aitavad nüüd kogutud teadmised meid tulevikus.