Tulenevalt oma rollist Riksdagi esimehena peab Moderaatide ridadesse kuuluv Norlén hoidma rangelt erapooletut joont ega saa kaasa kõnelda päevapoliitilistes küsimustes, kuid on see-eest võtnud oma südameasjaks demokraatia toimimise edendamise. Rootsi tähistab aastatel 2018–2022 nn demokraatiajuubelit ehk saja aasta möödumist üldise hääleõiguse kehtestamisest ning selle puhul on Norlén käinud mööda riiki demokraatia üle debateerimas. Visiidil Eestisse olid päevakorras peamised siiski julgeolekuküsimused.
Kohe teie spiikriks saamise järel pärast viimaseid valimisi küsiti nii Rootsis kui ka piiri taga, kuidas riigi demokraatia käsi ikkagi käib, kuna kuude kaupa ei õnnestunud valitsust moodustada. Kuidas teie arvates Rootsi demokraatial praegu läheb?
Kõigis hädavajalikes aspektides hästi. Aga kui rääkida valitsuse moodustamisest, siis on tõsi, et pärast valimisi septembris 2018 läks aega kuni jaanuarini 2019, enne kui Rootsi sai uue valitsuse. See oli Rootsi jaoks enneolematult pikk valituse moodustamine. Me oleme harjunud, et valitsuse kokkupanemine võtab nädala, ehk kaks, kui olukord on keeruline. Seekord kulus aga 134 päeva, kui lugeda valimispäevast päevani, mil valitsus kogunes kuninga juures ja formaalselt ametisse astus.
See on tõend, et mõneti on meil Rootsi poliitikas uus olukord. Oleme harjunud, et meil on kaks võimu pärast konkureerivat blokki (sotsiaaldemokraatide juhitav vasakliit ja neljast paremparteist koosnev Allianss – B. N.), aga nüüd on meil liikuvam ja ettearvamatum poliitiline kliima. See on tegelikult olnud nii alates sellest, kui Rootsi Demokraadid 2010. aastal parlamenti pääsesid.