Ameerika filmiakadeemia liikmed otsustasid anda parima dokumentaalfilmi Oscari Netflixi filmile «American Factory». Sellele auhinnale püüdles ka võrratu Eesti film «Surematu» (režissöör Ksenia Ohhapkina film ei jõudnud paraku eelvalikussegi) ja kriitikute lemmik, PÖFFi ajal meilgi linastunud Põhja-Makedoonia hõrk «Meemaa». Mis on «Factorys» nii erilist, et just see parimaks tunnistati?
Põhjus, miks ameeriklased Trumpi valivad (5)
Film vaatleb paari aastat Daytoni linnas Ohio osariigis (elanikke umbes 140 000, Tallinnast väiksem, aga Tartust veidi suurem). Aastaid oli seal üheks suurimaks tööandjaks GMi autotehas, kuni see 2008. aastal uksed sulges ja tuhanded linnaelanikud kaotasid töö. See ei ole Ameerika Ühendriikide keskläänes ebatavaline: kadunud suurtööstuse jälgede järgi nimetatakse neid osariike roostevööndiks.
2014. aastal võttis tühjalt seisva tehasekere üle Hiina firma Fuayo, et seal püsti panna autode klaasdetailide, peamiselt tuuleklaaside tehas. Seejuures said hiinlased Ohiolt kuue miljoni dollarilise subsiidiumi ja põhjusega: nüüd oli võimalus, et tuhanded töötud, kellest paljud GMi tehase sulgemise tõttu isegi kodu kaotasid, võivad jälle tööle minna ning sotsiaalabi toel virelemise asemel taas maksumaksjateks saada.