ERMELi mitmekümnest liikmest on vaid üksikud ettevõtted suuremas osas või täielikult ringmajandusele üle läinud. «Võib-olla viis firmat on täielikud ringmajandusettevõtted, teistel moodustab ringmajandus mingi osa nende äritegevusest,» ütles ERMELi tegevjuht Margit Rüütelmann.
«Praegu on Eestis tegutsevad ringmajandusettevõtted pigem väikesed, kuid maailma suurte tööstusriikide kogemus ja eeskuju näitab, et ringmajandus on suurte tööstusettevõtete tegevusstrateegiasse sisse kirjutatud ning üks nende toimimise põhialuseid. Mina olen veendunud, et ringmajanduse põhimõtete järgi toimetavatel ettevõtetel on juba praegu ja saavad tulevikus olema veel selgemad eelised lineaarse majandusmudeli järgi toimivate ettevõtete ees,» kinnitas Rüütelmann.
Lineaarne majandusmudel ehk tooda-kasuta-hülga-mudel on see, kui toorainest valmistatakse toode, seda kasutatakse ning lõpuks visatakse see ära ehk tekivad jäätmed. Ringmajanduse puhul ei teki jäätmeid, vaid ressurss, mida saab uuesti kasutada.
Ringmajanduse hea näitena tõi Rüütelmann Viimsis tegutseva Puidukäitlus OÜ. «Kui ühe toidukaupluste keti omanik ütleb, et tal läheb seast kaotsi ainult kisa, siis meil läheb puidust kaotsi ainult nimetus,» lausus Puidukäitluse juht Erkki Naabel.
Nii tuuakse firma platsile näiteks väljajuuritud kännud, millest lähevad uuesti kasutusse nii puit kui ka kändude küljes olnud muld ja kivid. «Kopp hammustab kõigepealt kännud puruks. Kui kände on enne piisavalt liigutatud, siis neil enam mulda küljes ei ole ja sellest saab puiduhakkurile hea toorme. Sellise puiduhakke kütteväärtus on umbes kaks korda suurem kui tavapuidul,» rääkis Naabel.