Päevatoimetaja:
Loora-Elisabet Lomp
+372 5916 2730

Raivo Aeg kohtus Euroopa peaprokuröriga

Copy
Justiitsminister Raivo Aeg kohtustäna Euroopa peaprokuröri Laura Codruţa Kövesiga.
Justiitsminister Raivo Aeg kohtustäna Euroopa peaprokuröri Laura Codruţa Kövesiga. Foto: Erakogu

Justiitsminister Raivo Aeg kohtus täna Euroopa peaprokuröri Laura Codruţa Kövesiga, et arutada aasta lõpus tööd alustava Euroopa Prokuratuuriga (EPPO) seotud küsimusi. 

Justiitsministri sõnul on Eestis viimase nelja aasta jooksul alustatud veerandsada kriminaalmenetlust, mida hakkaks tulevikus menetlema hoopiski EPPO. «Nende kuritegude kahju ulatub 5 miljoni euroni. EL üleselt hinnati 2017. aastal pettustega ELi eelarvele põhjustatud kahju 500 miljoni euroni,» ütles Aeg. 

Ministri sõnul on meie kõigi huvides, kui vaadata kahjude ulatust, et Euroopa Liidu raha kasutatakse otstarbekalt. «Seetõttu on oluline, et Euroopa Prokuratuurist saaks toimiv, tõhus ja kaasaegne asutus,» lausus ta. 

EPPO hakkab uurima Euroopa Liidu toetustega seotud kelmusi ja sellega seonduvaid kuritegusid nagu näiteks välja petetud vahenditega toime pandud rahapesu, keerulisi piiriüleseid käibemaksupettusi ning ELi eelarvet kahjustavaid korruptsioonikuritegusid. Kuriteoga tekitatud kahju peab seejuures olema üle 10 000 euro. Käibemaksupettuste puhul on EPPO pädevus piiratud raskete piiriüleste juhtumitega ehk nn karussellpettustega, millega tekitatakse kahju üle 10 miljoni euro.

Euroopa Prokuratuur hakkab juhtima nimetatud kuritegude kohtueelset menetlust ja esitab liikmesriigi kohtus süüdistuse. See tagab kriminaalmenetluse sõltumatuse liikmesriigi ametkondlikest ja poliiti­listest huvidest. EPPO on üleeuroopaline prokuratuur, mille roll ja ülesanded kriminaalmenetluses on sarnased riigi prokuratuuriga.

Praeguseks on EPPO-ga ametlikult liitunud 22 liikmesriiki. EPPO-s ei osale Ungari, Poola ja Rootsi. Samuti ei osale Iirimaa ja Taani. EPPO koosneb nn kesktasandist asukohaga Luksemburgis ning kohalikust tasandist, mis asub osalevates liikmesriikides.

Kesktasandi moodustavad Euroopa peaprokurör ja Euroopa prokurörid, keda on igast liikmesriigist üks. Kohaliku tasandi moodustavad Euroopa delegaatprokurörid, keda on igast osalevast liikmesriigist vähemalt kaks ja kes asuvad oma riigis.

Laura Kövesi nimetati Euroopa peaprokuröriks 2019. aasta sügisel. Lõpusirgel on ka Euroopa prokuröride valikuprotseduur – nemad peavad tööd alustama eelduslikult juba enne suve, sest enne EPPO täismahus tööle hakkamist on vaja ette valmistada hulk reegleid ja tegevusi.

Delegaatprokurörid nimetatakse peale seda, kui Euroopa prokurörid on ametisse saanud.

EPPO alustab tööd 2020. aasta novembri lõpus.

Tagasi üles