Edukalt süsinikuheidet vähendav Eesti ei tohi unustada tegeleda Vene elektri sisseostu vähendamise ja oma süsteemiteenuste loomisega, kirjutab Eesti Energia nõukogu liige Einari Kisel.
Einari Kisel: puhtama elektri poole
Lõppenud pöördeline aasta Eesti energeetikas peaks mõnegi senise arusaama hoopis teise valgusesse seadma. Kuigi ametliku statistika kogumine võtab veel kuid, saab Eesti suure tõenäosusega süsinikujalajälje järsu vähenemise kohta teha mõtlemapanevaid järeldusi.
Esiteks, Eesti süsinikuheide inimese kohta vähenes aastaga üle kolmandiku ja on nüüd OECD keskmise taseme lähedal, samas suurusjärgus Hollandi ja Saksamaa omaga. Siiani olime koos USA, Austraalia, Kanada ja Luksemburgiga punased laternad. 1990. aastaga võrreldes oleme selgelt kõige suuremad vähendajad oma ligi 70-protsendilise heitkoguste kärpega. Loomulikult on sellesse suurima panuse andnud põlevkivist elektritootmise vähendamine, 2019. aastal kahanes kogus poole võrra.
Teiseks, Venemaa süsinikuheide inimese kohta on nüüd Eesti omast suurem. Ehk sisuliselt oleme Vene elektri importi suurendades statistiliselt eksportinud sinna ka oma süsinikujalajälje.
Kas peaks selle üle uhkust tundma? Rahvusvaheliselt võime kindlasti rääkida oma heitmete vähendamise eduloost ning liberaalsest digiteeritud elektri- ja gaasiturust. Mul isiklikult jääb küll kripeldama, et laiemas plaanis pole heitmete suhtes suurt midagi muutunud.