Päevatoimetaja:
Uwe Gnadenteich
+372 666 2071

Mao- ja soolehädasid saab ravimtaimedega leevendada

Islandi samblikus sisalduv lima kaitseb mao limaskesta ärrituste eest ja samas ka ravib.
Islandi samblikus sisalduv lima kaitseb mao limaskesta ärrituste eest ja samas ka ravib. Foto: Katrin Luke

Kõhu ja sooleprobleeme on paljudel, osalt on see tingitud tänapäeva toidust ja elustiilist. Eelmisel nädalal kirjutas Maa Elu, kuidas end aidata. Tänases lehenumbris jätkame nõuannetega.

Gastriidi vastu aitab Islandi samblik

Ülehappesusega gastriidi korral vältida kindlasti praetud, suitsutatud, konserv- ja kulinaartooteid. Magu on tundlik ning neis sisalduvad maitse- ja säilitusained ärritavad ja kahjustavad limaskesta.

Hommikul võiks esimene toit olla kaerahelbepuder, millele võib lisada linaseemneid. Alles siis kohv. Enne söömist ei tasu kohvi juua. Kes on teejooja, siis hommikul ärgates ja õhtul enne magamaminekut võib teha Islandi sambliku teed. Kuigi see on kibe, on toime hea, selles sisalduv lima kaitseb mao limaskesta ärrituste eest ja samas ravib. Võib lisada natuke tammekoort, põdrakanepit, kortslehte või hanijalalehti, kanarbikku. See on ka Karepa Ravimtaimeaia maotee koostis ja aidanud paljusid. Islandi sambliku asemel võib linaseemneid kasutada või altee lehti, õisi või juurt, ka kassinaeri lehti-õisi. Enamikul, kes maal elavad, on need taimed omast käest võtta.

Ülehappesust leevendab kanarbikutee, sest kanarbik neutraliseerib maohapet. Kanarbiku korjeaeg on augustist septembrini, kui taim õitseb.

Alahappesusega gastriidi vastu aitab hapude toitude ja mahlade söömine/joomine, näiteks hapukapsas, pohl, pihlakamarjad, jõhvikad jne.

Taimeteedest on abiks teeleht, ubaleht, pihlakamari.

Maohaavandiga hoidu alkoholist

Aitavad lima sisaldavad taimed, Islandi samblik, kassinaeris, altee, teeleht. On abi saadud ka veiste-südamerohust, saialillest. Taimi võib kasutada ka segudena. On tarvitatud varemerohtu (allantoniin soodustab raku kasvu ja seeläbi paranemist), aga seda ainult lühiajaliselt ja väikestes kogustes, kuna sisaldab maksa kahjustavat alkaloidi. Allantoniini sisaldab ka teeleht, mis on ohutu. On võetud ka taruvaiku mee või võiga. Taruvaigutinktuur ei sobi, sest alkohol on ärritava toimega.

Refluksi korral söö väikeste portsudena

Vaevusi leevendavad põletikuvastase toimega tanniine ja limaaineid sisaldavad taimed, hanijalg, kortsleht, põdrakanep, lepakäbi, tammekoor, vaarikalehed, saialilleõied, harilik mailane, teeleht, soopihla lehed. Neist valmistada segu, valada üle kuuma veega, lasta kaane all seista 30 min ja juua päeva jooksul. Refluksi korral ei sobi lõõgastava toimega taimed, näiteks piparmünt, pune, meliss, kummel. Lõõgastava toime tõttu takistavad need söögitoru alumise osa sulgumist. Süüa väikeste portsudena, toit korralikult mäluda, mitte süüa enne magamaminekut, magada kõrgema peaalusega. Ei sobi gaseeritud joogid, valmistoit, konservid jne.

Tsöliaakiaga väldi gluteeni

Tuleb vältida teravilju, mis sisaldavad gluteeni: nisu, oder, rukis, kaer. Samuti toite, mis neid sisaldavad, sh äädikas, majonees, kastmed jpm. Tänapäeva toit on ettearvamatu koostisega. Samas peetakse viimasel ajal selle haiguse põhjuseks ka teraviljakasvatuses kasutatavaid mürke.

Kõhulahtisuse ja soolepõletikuga on abi lepakäbi- ja tammekooreteest. Lepakäbid on siiski tõhusama toimega ja neid võib kasutada pikema aja jooksul. Suvekuudel sobivad ka lepalehed. Kel on, võib kasekäsnateed iga päev juua.

Pärast antibiootikumikuuri

Sageli on pärast antibiootikumikuuri kõht korrast ära, vahel kinni, tihti lahti. Antibiootikumid tapavad ka head bakterid.

Maapirn on hea nii teena, krõpsudena kui ka toiduna. Maapirnis olev inuliin on toiduks kasulikele bakteritele maos ja aitab taastada soolte mikrofloorat.

Samuti sobivad toidulauale hapukapsas jm hapendatud köögiviljad ning piimatooted.

Kasekäsn ja kasvajad

Musta pässikut on mao- ja soolekasvajate vastu juba vanast ajast kasutatud. Apteegist ja looduspoest saab osta preparaate, aga paljud otsivad metsast ise ning teevad teed ja leotisi, saab tugevama ja parema. Pässik tükeldada, peenestada pulbriks, seda saab mugavalt kasutada. 1 sl pulbrile valada peale 300 ml 50kraadist vett ja lasta tõmmata 5–6 tundi. Kasvajaraviks ei soovitata pässikut keeta.

Tagasi üles