Eelmine aasta oli köögiviljade kasvule igati hea ja kodumaist kvaliteetset saaki peaks nii poest kui ka turult saama kevadeni välja.
Kodumaist head köögivilja peaks tänavu jaguma
Eesti Taimekasvatuse Instituudi teaduri Ingrid Benderi hinnangul oli läinud aasta köögiviljadele soodne. Vaid Kesk-Eestis ja osalt Põhja-Eestis oli juuli ja augusti põua tõttu juurviljade, kapsa ja mitme teise köögivilja kasv pidurdunud. Tavalisest soojema suve tõttu oli aga soojalembeste köögiviljade (tomat, kurk, kõrvits, aeduba, avamaa tomat) ja teiste saak piisava kastmise juures isegi väga hea või koguni erakordselt hea, märkis ta.
Kvaliteeti saab ainult kiita
Viimase köögiviljasaagi kvaliteeti saab Benderi sõnul kiita, eriti siis, kui suudeti arvukate kahjuritega võidelda. Soojal ja kuivapoolsel suvel saadakse tavaliselt hea säilivusega saak ja nii oli see ka möödunud aastal.
Palusime nõuandeid, kuidas kodustest tingimustes hoida porgandit, kapsast ja teisi köögivilju. „Kui omakasvatatud köögivilju on rohkem kui ainult suvel tarbimiseks, on mitu võimalust neid värskelt säilitada. Porgandi, kaalikate, peetide, pastinaagi, selleri, kapsaste ja teiste köögiviljade hoidmiseks on väga paslik jahe kelder. Porgand säilib paremini ega kuiva ära, kui on kihiti pakitud puhta liiva või rabaturba sisse. Juurviljade kuivamist aitab vähendada õhuaukudega varustatud kilekott, kuid siis on parem kotisuu pisut lahti hoida,” andis asjatundja hüva nõu.
Ta lisas, et keldri puudumisel soosib tänavune soe talv ka köögiviljade säilitamist kuuris, garaažis või rõdul kinnikaetult kastis, kuhu hiired-rotid sisse ei pääse. Kui aga omakasvatatud varusid pole, on hea osta köögivilju vähehaaval poest, eelistades loomulikult kodumaist toodangut.