Paljudes toodetes on ainuke reaalne plastiasendus paber, mille keskkonnajalajälg on üldjuhul väiksem kui plastil. Nõudlus paberi järele kasvab koos keskkonnateadlikkuse tõusuga. Paljud tootjad üle terve maailma on viimastel aastatel teatanud, et vahetavad plastpakendid paberi vastu. Näiteks otsustas eelmisel kevadel McDonald’s, et loobub plasttopside kasutamisest kõigil turgudel. Sama suundumus on täheldatav üle maailma. Plastpudelite asemele tulevad kartongist pakendid, plastkõrte asemele paberist kõrred, plastkottide asemele paberist kotid. Kõik see nõuab uut toorainet. Muidugi ka taaskasutatakse paberit õnneks päris palju, kuid seda saab teha 3–5 korda, mis tähendab, et paratamatult tuleb uut paberit juurde toota.
Küsimuse kõrval, kas ja kui palju raiuda, peaks aina kõvemini küsima ka seda, mida langetatud metsamaterjaliga edasi tehakse. Aastas viiakse Eestist kolm miljonit tihumeetrit paberipuitu välja, mitte ei väärindata siin, kuigi see oleks meie võimalus aidata looduslikult taastuva tooraine töötlemisele keskendudes vähendada plasti kasutust.
Näiteks haavapuitmassi tootmises kasutatakse puitu, mis muidu jääks suuresti lihtsalt metsa alla mädanema. Üldjuhul ei minda metsa ainult haaba raiuma, vaid haavapuit on pigem muu metsalangetuse kõrvalprodukt. Haavapuitmassi tootmises kasutatakse ka juba mädanikust haaratud haaba ja nii saab luua madala väärtusega puidust tooteid, mida kasutatakse pika eluajaga toodetes, nagu näiteks tapeedid ja muud ehituspaberid.
Eestis puudub metsaga seotud valdkondadele samasugune ühtne majanduspoliitiline lähenemine nagu Skandinaavias. Meile meeldib tuua näiteks nende palku ja sotsiaalseid hüvesid, aga me pole võtnud eeskujuks näiteks Soome majandusmudelit, kus tselluloositootmise klaster on eraldi võimas haru, mis annab majanduskasvu suure panuse.