Trump mõistab hästi, millega on hakkama saanud: Lähis-Ida destabiliseerimine aastakümneteks ilma seejuures õieti millegagi riskimata ning liitlastega täielikult arvestamata, kirjutab Euroopa Parlamendi liige Yana Toom (Keskerakond).
Yana Toom: Trumpi bumerang (13)
Nagu kirjutab Business Insider, löövad kodanik Donald Trumpi arvukad säutsud bumerangina tagasi president Trumpi pihta. Aastail 2011–2012 süüdistas ta korduvalt president Barack Obamat, et too oli valimisvõidu nimel valmis alustama sõda Iraanis.
Ega asjata öelda, et igaüks mõistab kohut omaenda rikutuse tasemel. Trump on sõja sisuliselt valla päästnud.
Siin ei ole tegemist ainult valimistega. Inimõiguste ja rahvusvaheliste õigusnormide olukord on nende kaitsjate silmis tihti halvim seal, kus on palju naftat. Iraanis võib naftas kas või supelda. Seega ei olnud neil selles suhtes palju šansse ja needki vähesed andis neile Euroopa Liit.
«Iraani tuumalepe», mida ametlikult nimetatakse ühiseks terviklikuks tegevuskavaks (sellega tühistati 2015. aasta suvel Iraanile kehtestatud sanktsioonid tasuks tuumaprogrammi peatamise eest), läks ajalukku kui Euroopa Liidu peamine välispoliitiline võit. Kuid pole tähtis, millisena miski ajalukku läheb, tähtsam on, milliseks see seal jääb. Iraani lepe jääb ajalukku Euroopa vaieldamatu välispoliitilise lüüasaamisena: Trump teatas 2018. aastal, et Ühendriigid lahkuvad tuumaleppest, ja pani aluse võimalikule tuumavõidurelvastumisele niigi plahvatusohtlikus piirkonnas.
Ja mitte keegi ei suutnud teda mitte milleski veenda.
Vähe sellest: USA lubas kehtestada sanktsioonid nendele kompaniidele, sh Euroopa firmadele, kes olid juba sõlminud (pärast kokkuleppele jõudmist) suuri tehinguid Iraaniga. Seda peab muidugi oskama: sõlmida kokkulepe, lahkuda ühepoolselt ning lubada trahvida neid, kes on sellele ustavaks jäänud.