Töötasin viis aastat tagasi rahvusvahelises firmas ja lätlastest kolleegid ütlesid meie, eestlaste aeglase toimimise kohta tihti: mõeldud, mõeldud. Pean siin silmas aega, mis jäi plaanima hakkamise ja asja ära tegemise vahele.
Tellijale
Kadri Tammepuu: Mõeldud, tehtud ehk üheksa korda...
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Lugu meenus, kui heitsin pilgu kümme aastat tagasi valminud rahvastiku arengukavale, kus 2020. aastaks pidi keskmine eesti mees elama tervena 60 ja naine 65 aastat. Tegelikult elasid mehed statistikaameti andmetel lõppeval aastal tervena vaid 52,8 ja naised 55,6 aastat ehk vastavalt 7,2 ja 9,4 aastat vähem, mis on võrreldes eelmise aastaga langenud. Miks siis ikkagi arengukava reaalsusega üldse kokku ei käi ja inimesed hindasid oma tervist sel aastal isegi varasemast halvemaks? Eksimise kohti oli kolm: eesmärgid jäid lihtsalt koostajate soovunelmaks, tegevused plaani elluviimiseks ei olnud piisavad ja inimesed nendega ei haakunud. Nii elataksegi Eestis praegu küll kauem, kuid haigemalt kui kunagi varem.