Kuid see kõik ei muuda tõika, et kliimamuutustest, kiirete ja suurte ümberkorralduste vajadusest ning vastasel korral terendavast kliimakatastroofist räägitakse üha rohkem. Kliima on fookuses, Greta Thunberg aasta inimene jne. Ja natuke vähem fookuses on ka märksa laiem keskkonnakriis, millest kliima moodustab ühe osa.
Nagu juba märgitud, sisaldab ka kliimamuutuste temaatika hüüdeid, et vaja on kiireid ja järske muudatusi riikide juhtimises ja inimeste elukorralduses. Ükskõik kui põhjendatud need hüüded ka pole (2014–2018 on viis kõige kuumemat aastat ajaloos), efekt on ühiskonnas ja inimeste vahel sama mis populistlikke loosungeid loopivate poliitikute puhul: ühed lähevad sõnumiga kaasa, teised mitte. Toimub järjekordne jagunemine.
Loodetavasti on kliimamuutustega päriselt võidelda võimalik olukorras, kus majandus, sealhulgas Eestis, tahab pakkuda meile järjest uusi viise oma isiklikku heaolu parandada. Seda kümnendit iseloomustab väljumine suurest majanduskriisist ning järjepidevalt oleme ületanud kriisieelse seisu, võime tõdeda lohutavalt nullindate masendavat lõppu meenutades. Majandusanalüütik Mihkel Nestor on öelnud, et meie kolmanda kvartali neljaprotsendiline majanduskasv paneb sellele kümnendile ilusa punkti. Ka algus oli ilus: üleminek eurole oli Eesti viimane tõeliselt käegakatsutav saavutus läänes oma koha taastamisel.
Peagi pärast euro tulekut sattus see aga eksistentsiaalse surve alla, kui saabus Euroopa võlakriis ja kaheldi valuuta püsimajäämises. Järgnesid negatiivsed intressimäärad ja meeletu rahatrükk. Kõigest hoolimata majandus kasvas: kui 2010. aasta esimeses kvartalis tõusis Eestis töötuse määr 19,8 protsenti, siis tänavu kolmandas kvartalis oli see 3,9 protsenti. Euro tulekul oli keskmine palk 792 eurot, tänavuse aasta kolmandaks kvartaliks oli see peaaegu kahekordistunud ehk oli 1397 eurot.