Eesti film «Tõde ja õigus» («Truth and Justice») pääses Ameerika Filmiakadeemia rahvusvahelise filmi Oscari eelnimekirja ehk kümne filmi sekka, mille hulgast valitakse nominendid, edastas uudisteagentuur Associated Press.
Tänavu esitati rahvusvahelise filmi Oscarile kandideerimiseks 91 linateost, millest pääses lühinimekirja 10. Nende 10 hulgast valitakse omakorda kuu aja pärast viis nominatsiooni.
«Uudis tundub uskumatuna!» ütles Eesti Filmi Instituudi juht Edith Sepp BNSile. «Ainuüksi see, et meie oma eesti lugu on saanud omaks paljudele Ameerika filmiakadeemia liikmetele ning et režissöör on suutnud ekraanile tuua universaalse loo, mis poeb hinge ka kodust kaugemal, on erakordne.»
Sepa sõnul tähendab eelnimekirja pääsemine, et film leiab veelgi rohkem vaatajaid ning Eesti kultuuriloo üks tüvitekste kogub tuntust. «Samas, kohe tõmbub muidugi kulm murest kortsu, et kuidas edasist kampaaniat rahastada,» lausus Sepp. «Filmile võiks anda parima võimaluse nominatsiooni saamiseks, aga sellega tegeleme juba homme.»
Felt: filmist saadakse aru küll
Filmi produtsendi Ivo Felti sõnul pole filmi väljaspool Eestit veel palju näidatud. «Korraks Lõuna-Koreas ja Ameerikas mõne korra,» rääkis Felt novembri lõpul Kuku raadio saates «Neeme Raud. Siin». «Peab tunnistama, et reaktsioonid, mida nendest kahest kohast oleme saanud, on, et meist saadakse aru küll. Et ei ole seal midagi nii väga ainult Eesti-asja. Tammsaare räägib ikkagi igavikulistest asjadest, mis sest, et see on kirjutatud siis ja siis, ja räägime 19. sajandi keskpaigast. Aga tegelikult see on tänapäeval täiesti relevantne kõik, mida me räägime. Selles mõttes – meist saadakse aru.»
Felt tunnistas kuu aja eest, et kümne hulka ehk n-ö short list'i pääsemine on väga keeruline ülesanne. Ta selgitas, et võõrkeelse filmi kategoorial on oma komitee ja esimese etapina valitaksegi välja eelnimekiri ehk 10 filmi. «Neid inimesi minu teada on kokku umbes 200 ja nad peavad vaatama ära umbes 15 filmi 92st [kandideeris 91 filmi – toim.], siis nad saaksid hääletada,» selgitas Felt seda, kuidas komitee filme vaatab ja valib.