Ka Maailmapanga 1994. a. analüüs, millele Eesti Pank ka ise viitab, toob välja, et I sammas kindlustab kõrgemad pensionid kõikidele põlvkondadele, kui majanduskasv ületab fonditootlust. Seni ongi majanduskasv ületanud II samba tootlust rohkem, kui kaks korda.
KAJA KALLAS 2 (EI): kus on tõestusmaterjal?
Oponent ei ole esitanud mitte ühtegi analüüsi või uuringut, mis lükkaks ümber rahandusministeeriumi ja Eesti Panga väited. Ministeerium viitab, et 1968-2017 on erasektori võlakirjade ja aktsiate tootlus oluliselt ületanud SKT kasvu. Ministeerium lükkab ümber ka oponendi viidatud Kristjan Järvani väited, näidates, et vananeva rahvastikuga võib kogumispension olla kasulik ka siis, kui selle tootlus jääb SKTle alla.
Oponent eirab järjekindlalt ministeeriumi arvutusi ja statistikat. Pensioni statistikaülevaade 2018 järgi oli keskmine II samba tootlus 2002-2018 3,5 protsent, ka perioodi reaaltootlus oli positiivne 0,3 protsenti, mitte negatiivne, nagu oponent ekslikult väidab. Lisame 2019. aasta 11 kuu keskmise tootluse 8,71 protsenti ja sama perioodi inflatsiooni 2,1 protsenti ning saame kogu perioodi reaaltootluse veelgi kõrgem, kusjuures siin sisaldub ka majanduskriisi mõju.
Pensionisamba laialijagamist peavad halvaks mõtteks aga Eesti Pank, IMF, OECD jne jne.
Oponent eksib väites, et II samba väljamaksed ei saa kasvada. Nii valitsuse kui meie eelnõu näeb ette väljamaksete paindlikuks tegemise, mis võimaldab ka väljamaksete faasis saada osa investeeringute tootlusest, mis toetab Eesti Panga eeldusi.
Oponent ei mõista majanduse konvergentsi mõju tuleviku majandus- ja palgakasvule. Ministeeriumi pikaajalise prognoosi järgi on 2020-2040 keskmine palgakasv 5,3 protsenti. Aastast 2036 aeglustub palgakasv nelja protsendini, mis on loomulik, arvestades sissetulekute ühtlustumist. Kiire konvergentsi perioodil 2002-2019 oli keskmine palgakasv 8,1 protsenti, kuid ka siis kasvasid I ja II samba pensioniõigused kiiremini kui vaid I samba pension.
Nii ei leia oponent oma väidetele tõestust ei minevikust ega ole esitanud tulevikuvaateks ühtegi autoriteetset uuringut või analüüsi, mis lükkaks ümber väite, et II sambaga liitunu pension on sissetulekust sõltumata suurem kui mitteliitunul. Pensionisamba laialijagamist peavad halvaks mõtteks aga Eesti Pank, IMF, OECD jne jne.
Loe Eesti Väitlusseltsi kohtuniku kommentaari.