Ukrainas otsitakse Eestisse töömehi korraga enam kui tuhandes kuulutuses. Neis lubatakse tööaega isegi 300 tundi kuus ehk lubatust pea kaks korda enam. Ajal, mil võõrtööliste arv lööb rekordeid, ulatub Eesti maksukahju 16 miljoni euroni, selgub Postimehe ja uuriva ajakirjanduse võrgustiku OCCRP uurimisest.
Ruslan Batovskõi (37) saabus Eestisse eelmise aasta 6. augustil. Batovskõi tee tõi ta siia Donbassi sõjast, kus ta kaitses kodumaad Ukrainat Venemaa agressiooni eest. Nüüd oli tal vaja raha teenida. Riigis, kus keskmine palk ulatub napilt 400 euroni, ei ole selleks palju võimalusi. Nii leidiski Batovskõi – nagu tuhanded tema kaasmaalased enne teda ja pärast teda – internetist kuulutuse, mis pakkus tööd Eestis.
Batovskõi hankis Poola pikaajalise tööviisa (nn D-viisa) ning saabus Poola kaudu Eestisse. Siin kohtus ta vahendajatega firmast OÜ Goodstaff, kes saatsid ta Tapale autosummuteid tootvasse tehasesse. «Nad sõlmisid minuga küll töölepingu, aga asusin siin tööle ebaseaduslikult,» ütleb Batovskõi. Leping oli ebaseaduslik, kuna teise riigi viisaga ei ole võimalik otse Eesti ettevõttes tööle asuda.
Tapa summutitehase OÜ Universal Industries omanik Jüri Vellerand kinnitab, et 30–40 protsenti tehase töölistest on leitud renditööjõu vahendajate kaudu. Ilma välistöölisteta ei suudaks firma tegutseda. Vellerand keeldub avaldamast, milliste rendifirmade abil on ta omale töötajaid leidnud, ega vasta küsimusele, kas tema tehase töölised saavad rendifirmalt ametlikku ja õiglast palka. «Olen kuulnud, et firmasid on erinevaid. Lõppude lõpuks ei ole keegi neist töötajatest sunnismaine. Rusikareegel pidavat olema renditöötajal tuhat eurot neto. See on summa, mis nad koju saadavad. Seega on nad hästi makstud,» lausub Vellerand.
Postimehe uurimine tuvastas Ukrainas üle tuhande aktiivse töökuulutuse, millest pea kõigis otsiti Eestisse tööle mitut inimest. Neist enamikus lubatakse 250, osas isegi 300 tundi tööd kuus. Kuna palk käib tunniarvestuse järgi, võib see tööotsijatele sobida, kuid ületab Eesti seadustes ette nähtud tööajapiire ligi kaks korda. Riigile tähendab see kaotatud maksuraha, ülekurnatud töötajale aga tervise- ja tööohutuse riski.