Päevatoimetaja:
Anu Viita-Neuhaus

Kõrvitsast saab maitsva koogi

Piparkoogihõnguline kõrvitsa-juustukook.
Piparkoogihõnguline kõrvitsa-juustukook. Foto: Silja Luide

Kasulikest karotenoididest erksavärvilise viljaliha saanud kõrvitsas leidub kiud- ja mineraalaineid, samuti vitamiine. Öökülmade eest tuppa toodud ja kapi otsa oma aega ootama jäetud kõrvitsat ei tasu sinna kevadeni jätta, vaid dekoratiivsele viljale tuleks esimesel võimalusel nuga sisse lüüa ja võimalikult otstarbekalt ära kasutada. Toasoojas kipub kõrvits juba paari-kolme kuu pärast riknema, kuid jahedas ja kuivas kohas võib täiesti terve koorega kõrvits isegi kauem vastu pidada.

Enamasti on rammusal kompostihunnikul kasvanud kõrvitsad suured, kuid retseptides on reeglina vaja vaid mõnisada grammi. Ülejäänud kõrvitsa saab tükeldada ja pürees­tada ning kasutada hiljem mõnes teises retseptis.

Säilita püreena

Kõrvitsapüree valmistamiseks tuleks kõrvits enne pehmeks küpsetada. Seda saab teha puhastatud ja tükeldatud kõrvitsat nii potis kuumutades kui ka ahjus röstides. Ahjus võiks temperatuur olla 180 kraadi ning mõlemal juhul kulub aega 30–45 minutit sõltuvalt kõrvitsa paksusest. Pehmeks küpsenud viljalihalt on koort eriti kerge eemaldada, seega soovitan koorimise jätta selleks ajaks, mitte hakata kõva ja toore kõrvitsaga jõudu katsuma. Mõned jätavad isegi tükeldamise ära, vaid lõikavad seemnetest puhastatud kõrvitsa neljaks, katavad fooliumiga ja küpsetavad niimoodi ahjus pehmeks. Püreestamiseks sobivad nii kann- ja saumikser kui ka köögikombain, vanast heast kondimootori jõul töötavast kahvlist rääkimata.

Sellist püreed võib säilitada sügavkülmas, kel aga seal ruumi napib, saab seda panna ka steriliseeritud purkidesse. Seda tuleks teha nii, et kõrvitsapüree ei ole veel jahtunud ja purgid on samuti kuumad ning need tuleks kohe pärast püree lisamist õhukindlalt kaanetada. Kuna kõrvitsapüreele pole lisatud ei suhkrut, hapet ega soola, mis seda säilitada aitaksid, tuleks purke hoida külmkapis või külmas keldris ning tarbida mõne kuu jooksul. Sügavkülmas saab püreed hoida isegi kuni järgmise sügiseni, kuid soovitan püree ikkagi enne kevadise värske kraami tulekut ära tarvitada.

Aromaatne kõrvitsa-juustukook

Aromaatsel piparkoogipõhjal siidise juustukreemi ja krõbeda pähklikattega küpsetis sobib pakkumiseks suuremale seltskonnale ja niisama maiustamiseks, sest külmkapis säilib see ilusti vähemalt kolm päeva.

Soovitan selles küpsetises kasutada kiirkaerahelbeid, sest need küpsevad ettenähtud aja jooksul ilusti läbi. Kui sul on aga kodus vaid n-ö tavalised, siis võid neid korraks (paar sekundit) köögikombainis töödelda, et saada neid väiksemaks.

Kardemon ja ingver annavad täidisele vürtsikust juurde, kuid need võid ära jätta või nende asemel hoopis pisut rohkem kaneeli lisada. Samuti võib koogi sisse purustatud nelki või muskaatpähklit panna, kuid kumbagi maksimaalselt pool teelusikatäit. Kõik vürtsid võid aga asendada 2–3 tl pipakoogimaitseainega.

Selle koogi katte jaoks sobib väga hästi pruun suhkur, kuna see annab karamellisust, kuid vabalt võid kasutada tavalist valget suhkrut nagu täidises.

Koogi küpsemise ajal pole soovitatav ahju avada. Ukse lahtitegemine alandab temperatuuri, mistõttu kook vajub ja mõraneb pealt. Sama juhtub ka siis, kui kooki liiga kaua küpsetada, seepärast keera kuumus kinni kohe, kui kook on keskelt veel kergelt võdisev, kuid mitte päris tahenenud. Üleküpsetatud juustukook on seest kuiv ega ole mõnusalt kreemjas. Juustuküpsetisel aeglaselt jahtuda laskmine peaks samuti aitama koogi pragunemist vältida.

Põhja eelküpsetamine tagab selle krõbeduse, kuid selle võib ka vahele jätta – maitseomadusi see ei mõjuta. Küll aga hoiab aega kokku, sest küpsetatud põhi tuleb enne täidise pealepanekut täielikult maha jahutada, et see ikka krõbe jääks.

Piparkoogihõnguline kõrvitsa-juustukook

Põhi:

80 g võid

300 g piparkooke vm küpsiseid

Tükelda või ja sulata. Aseta küpsised köögikombaini ja töötle ühtlaseks puruks. Võid küpsised purustada ka pudrunuiaga. Sega sulatatud võiga läbi ja suru purutainas võiga määritud ja jahuga üle puistatud või küpsetuspaberiga kaetud neljakandilisse 20x30 cm vormi ühtlase tihke kihina (supilusikas on hea abivahend).

Küpseta põhja 180 kraadi juures 8 minutit. Võta ahjust ja lase enne täidise pealepanekut täielikult jahtuda.

Juustu-kõrvitsatäidis:

600 g toasooja toorjuustu

200 g suhkrut

4 suurt toasooja muna

200 g toasooja hapukoort

1–2 sl brändit või konjakit vm kanget alkoholi

400 g kõrvitsapüreed

1 sl nisu- või riisijahu

1–2 tl jahvatatud kaneeli

1 tl peenestatud kardemoni ja 0,5–1 tl jahvatatud ingverit (soovi korral)

Vahusta toorjuust visplit kasutades suhkruga, lisa edasi vahustades ükshaaval munad, lisades järgmise, kui eelmine on segunenud. Seejärel sega hulka hapukoor, alkohol, kõrvitsapüree, jahu ja maitseained. Laota täidis jahtunud põhjale ja küpseta 170 kraadi juures 30–40 minutit, kuni täidis on piisavalt tahenenud, et katte saaks koogile puistata.

Metspähklikate:

100 g sarapuupähkleid

80 g nisu- või riisijahu

100 g (pruuni) suhkrut

50 g kiirkaerahelbeid

1 tl jahvatatud kaneeli

100 g külma võid

Töötle sarapuupähkleid (vajadusel ka kaerahelbeid) köögikombainis või haki noaga väiksemaks. Lisa ülejäänud ained ja tükeldatud või ning töötle ühtlaseks puruks. Võid kõik kokku hakkida ka noaga või hoopis sõrmede vahel pudistada. Hoia katet kuni koogile laotamiseni külmkapis.

Laota kate ühtlaselt koogile ja küpseta ahjus 170 kraadi juures veel 30 minutit, kuni kook on äärtest tahenenud kuid keskelt veel kergelt võdisev. Tee ahjuuks praokile (vajadusel jäta pajakinnas ukse vahele) ja lase koogil umbes tunnike ahjus jahtuda. Võta ahjust, jahuta täielikult ja aseta enne söömist mõneks tunniks külmkappi.

Tagasi üles