Kui riik teeb toetuste andmisel loomakasvatajatel vahet, on kitsekasvatajate meelest mõistlikum vähem sõltuda teistest ja suurtootjaks kasvamise asemel toota ise midagi nii eksklusiivset, mille müügist saab hästi ära elada.
Kitsekasvatajad riigi toetusele ei looda (1)
Anne-Mai Sutt alustas kitsekasvatusega Järva- ja Viljandimaa piiril Sageveres 2015. aastal, mil Tallinnas sündinud ja kasvanud naine otsustas, et nüüd talle linnaelust aitab, ostis maale maja ja hakkas kitsi kasvatama.
Arenguks talupood
Esialgsed plaanid olid suured, 2018. aasta sügisel valmis PRIA toetusega laut. Kuid siis naise mõtted muutusid. „Pidin otsustama, kas jään väikeseks ise kõigega hakkama saavaks väiketootjaks või kasvan suureks, võtan laenu ja investeerin,” sõnas ta. Sutt ei tahtnud tootmist suureks paisutada. Ta hakkas hoopis 40 lüpsikitseni kasvanud karja vähendama. „Tundus palju mõistlikum toimetada rahulikumalt ise hakkama saades, vähem sõltuda teistest,” lausus ta. Nüüd on naisel 26pealine lüpsikitsede kari, teine sama palju noorkitsi ja ta on rahul. „Arengu mõttes tegime nelja ettevõtjaga Viljandisse taluturu. Müün seal lisaks kitsepiimatoodetele leiba-saia,” selgitas ta.