Päevatoimetaja:
Alexandra Saarniit
Saada vihje

TV3: Laar tahab saksa sinelis võidelnuile vabadusvõitleja staatust

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Teelemari Loonet
Copy
Gunnar Laev.
Gunnar Laev. Foto: Kaader TV3 videost

Kaitseministeerium valmistab ette kava, et kevadel riigikogus läbi suruda otsus, millega tunnistataks Teise maailmasõja ajal Nõukogude vägede vastu võidelnud mehed Eesti vabadusvõitlejateks.

See tähendaks, et lõpuks saaks ametlikult vabadusvõitlejateks ka need mehed, kes Saksa mundris sõdisid, vahendasid «Seitsmesed uudised».

Koalitsioonileppesse sisse kirjutatud lubadus «toetame Eesti riikliku iseseisvuse eest võidelnute tunnustamist riigikogu otsusega» on laiapõhjaline ja vajab täpsustamist. Kuna otsuse läbisurumiseks parlamendis on vaja enamuse häält, peab arvestama ka Reformierakonna toetusega, mida praegu veel ei ole.

Vabadusvõitlejate Liidu sõnul on eelnõu teksti koostamisel tekkinud sisulisi tõrkeid. Liidu juhatuse esimees Gunnar Laev ütles, et otsust on nii pikalt oodatud, et riigikokku ei minda sellega enne, kui tekst rahuldab kõiki osapooli.

«Sõnastus ei sobi igaühele. Meie sõnastus on otsekohene. Me tahame, et öeldaks seda, mis tegelikult oli. Ei püütaks varjata seda, mis tegelikult oli,» selgitas Laev. Läbirääkimised võimuparteiga on alles käimas, mistõttu ei tahtnud Laev vaidlusaluseid detaile veel avalikkuse ees lahata.

Ka kaitseminister Mart Laari nõunik Rauno Veri jäi teemat kommenteerides napisõnaliseks. «Selle eelnõu sisu jõuab nii parlamendis kui avalikkuses arutlusele kevadel,» ütles Veri. «Praegu tehakse sellega alles tööd ja kõik täpsustavad detailid saavad selgemaks siis. Kevad on see aeg, kui see arutelu meid ees ootab.»

Otsus oli riigikogus arutlusel ka eelmisel aastal. Siis lükkas valitsus selle tagasi. Isamaaliit ja erakond Res Publica püüdsid otsust läbi suruda ka 2005. aastal, kuid samuti ebaõnnestunult. Justiitsministeerium leidis toona, et eelnõu vastuvõtmine õhutab ühiskonnas vaenu eri pooltel võidelnute vahel.

Laeva hinnangul oleks tunnustuse saamine Saksa poolel võidelnud meestele väga tähtis. «See on väga oluline, sellepärast et nende elu on lõpustaadiumis ja mingi positiivne märk peaks sellest tulema, et võideldi aastaid tagasi selle nimel,» ütles Laev. Tema sõnul pole oluline, kas võideldi Saksa mundris või mõnes muus vormis, kuna pärast punaarmee okupatsiooni lihtsalt polnud peale saksa mundrite muud saada.

Tagasi üles