Päevatoimetaja:
Liisa Ehamaa
Saada vihje

Jaanus Tehver: süüdlase leidmise moraalne kriis

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Jaanus Tehver.
Jaanus Tehver. Foto: Mihkel Maripuu

Postimehes ilmunud Martin Laine artikkel «Advokaatide moraalne kriis» väljendab, et mina ja advokatuur ei ole olnud oma ülesannete kõrgusel ühes väga olulises asjas – selgitamises, milles seisneb advokaadi roll õigusriigis. Artikkel tõi aga minu hinnangul selgelt välja, miks on advokaate ühiskonnas vaja, kirjutab advokatuuri esimees Jaanus Tehver. 

Ma ei püstita teesi, nagu oleks eranditult iga viimane kui advokaat aus, väärikas ja seaduskuulekas. Sellist väidet ei saa esitada advokatuuri ega mis tahes organisatsiooni kohta, millel on enam kui mõnikümmend liiget. Aga kas see, et üksikuid advokaate kahtlustatakse või süüdistatakse kuritegudes, annab põhjust öelda, et enam kui tuhande liikmega organisatsioon on moraalses kriisis? Minu arvates ei.

Lükkan artiklis välja toodud etteheited ümber. Kutse-eetika on advokatuuris suure tähelepanu all. Teisiti õigusriik ei püsiks. Advokaadid ja ka advokatuur tervikuna ei tolereeri seadus- või kutse-eetikavastast tegevust ning me teeme oma igapäevatööd kõrgeid eetilisi ning moraalseid standardeid järgides. Viimase nelja aasta jooksul on advokatuuri teavitatud kümnest kahtlustuse esitamisest. Süüdi on mõistetud üks. Õigusriigi probleemiks võib pidada aga seda, et nii mõnigi kahtlustuse saanutest on sellest hoolimata meedias juba ette süüdlaseks tembeldatud.

Eetikanõue kehtib kõigile õigusriigi eest seisjatele. Ajakirjaniku väide, et kliendi-advokaadi konfidentsiaalsuse varjus seab advokatuur end seaduse silmis kõrgemale kui lihtinimese, ei vasta tõele. Nii nagu on seaduse ees kõik võrdsed, kehtib ka eetikanõue valimatult kõigile, kes õigusriigi eest seisavad. Nagu eelpool välja tõin, ei tohi mõne üksiku negatiivse näite põhjal teha üldistusi.

Eesti õigusriik püsib kohtutel, prokuratuuril ja advokaatidel. Ka ajakirjandusel on demokraatlikus õigusriigis oluline roll – olla ühiskonna valvekoer. Vahel võib juhtuda, et meedia lööb kella varem, kui selgus asjaolude kohta olemas. Advokaatide roll õigusriigis on aga kahtluse kõrvale tuua selgust ehk selgitada, kuidas asjad tegelikult on. Ja see võtab sageli tunduvalt kauem aega ja on tihti palju igavam, kui esialgu näis. Süsteem vajab mõlemat. Kõik toimiks paremini, kui osapooled teeksid oma tööd teineteist austades, oma ametieetika kohaselt. Ausalt, väärikalt ja koos õigusriigi eest seistes.

Märksõnad

Tagasi üles