Päevatoimetaja:
Emilie Haljas
Saada vihje

3D-printer koju. Mis temast kasu on?

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Vaas kukkus katki? Prindi uus. Mudeli saab Thingverse’i veebikeskkonnast.
Vaas kukkus katki? Prindi uus. Mudeli saab Thingverse’i veebikeskkonnast. Foto: tootja

On see tehnoloogiafriiklus või hoopis vajalik kodumasin tavalisele perele?

Laps lõhkus lemmikmänguasja ära? Vaas kukkus kildudeks? Mobiilile on autosse hoidjat vaja, kuid poodi ei viitsi selle pärast minna? Nendele küsimustele võib olla vastuseks 3D-printer. Kui tahad aga pitsat või uut mobiiltelefoni välja trükkida, siis pead mõne aasta ootama, sest koju selliseid printereid veel osta ei saa.

3D-printerid olid väga populaarsed kõikvõimalikes uudistes ja tehnoloogiateemalistes saadetes neli-viis aastat tagasi. Siis vaadati neid nagu luksuskaatreid – lahedad asjad, kasutaks vahest isegi, kuid jääb kättesaamatuks. Seadmed olid üsna kallid ning lisaks nõudsid kokkupanekuks ja soovitud asja väljaprintimiseks erioskusi. Üksikud tehnoloogiafriigid siiski jändasid nendega ja ööseks kõrvaltuppa jäetud plastmassi kõrvetamise lõhnaline masin oli hommikuks mõne võtmehoidja või muu poolkasuliku vidina valmis saanud.

Aastal 2019 on 3D-printer muutunud aga juba laiatarbekaubaks, mida võiks osta igaüks, kui ainult teaks, et tal on sellist asja vaja.

Märksõnad

Tagasi üles