Päevatoimetaja:
Sven Randlaid
+372 666 2387
Saada vihje

Mullused aastalõpusünnitajad saavad ebaõiglaselt tasutud tulumaksu tagasi

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Lapseootel naised.
Lapseootel naised. Foto: Elmo Riig

Rahandusminister Martin Helme kinnitas, et aasta lõpus sünnituspuhkusele minevad naised ja töölt koondatud inimesed saavad alates uuest aastast võimaluse lükata osa oma hüvitisest maksustamise mõttes järgmisesse aastasse. Muudatus hakkab kehtima ka naistele, kes sattusid ebavõrdsesse olukorda 2018. aasta lõpus. 

Postimees on kirjutanud aasta lõpus liigset tulumaksu maksma pidavatest naistest korduvalt. Kui jaanuaris kõlasid olukorra parandamiseks tühjad lubadused, siis oktoobris võttiski rahandusministeerium lõpuks asja käsile.

«Täna suurendab aasta lõpus saadud sünnitushüvitis naise tulusid mitme kuu palga võrra, mis omakorda vähendab tema maksuvaba tulu. Selline olukord pole kindlasti aasta lõpus sünnitanute suhtes õiglane ja see on nüüd kiiremas korras lahendamisel,» ütles Helme.

Muudatuste tulemusena saavad aasta viimases kvartalis sünnitus- või koondamishüvitist saanud inimesed võimaluse maksustamise mõttes osa hüvitisest üle kanda järgmisesse aastasse.

Näiteks kui inimene saab detsembris koondamishüvitise kahe kuu eest, võib ta maksustamise mõttes ühe kuu summa kanda üle järgmisesse aastasse. Sama kehtib ka sünnitushüvitise kohta. Selline asjade korraldus võimaldab sünnitus- ja koondamishüvitist maksustada nii, nagu neid saaks iga kuu.                                                  

2018. aasta viimases kvartalis oli 2204 sünnitushüvitise saajat. Haigekassa makstud keskmise sünnitushüvitise suurus oli 2018. aastal 140 päeva eest 5518 eurot.

Muudatus rakendub tagasiulatuvalt 1. jaanuarist 2018. Maksustamise mõttes hüvitise edasikandmiseks tuleb esitada füüsilise isiku tuludeklaratsioon ja seda nii hüvitise edasikandmiseks kui järgmisesse aastasse kantud osa maksustamiseks.   

Tagasi üles