2. Mida saavad noored ise teha rohkem?
Läbida äsja loodud tööotsimise ja karjäärinõu e-kursuse - www.karjaarinou.ee. Karjäärinõustaja Tiina Saare tehtud interaktiivne e-kursus on mõeldud kõigile, kes soovivad oma tööelus muutusi. Kursus on ka saadaval vene keeles.
Aktiivselt tegutseda. Töötuna ei tohiks kindlasti jääda koju nelja seina vahele ning hakata elama eelkõige ainult arvuti või TV juures. Enese arendamine, millegi uue õppimine, kehalist ja ka vaimset pingutust nõudvate tegevuste tegemine peaks kuuluma igasse päeva.
Kasutada eri võimalusi. Võta sellest ajast viimast. Võimalik on käia tööpraktikal läbi töötukassa, minna iseseisvalt töövarjuks, vabakuulajaks ülikoolides, tasuta koolitustel töötule, noortekeskustes ja –projektides osaleda, olla vabatahtlik. Sellised kogemused aitavad ka paremini teada saada, mis mulle sobib ja mida tahan tulevikus teha. Tihti kasvab töö või kutsumus välja hobidest ja huvidest.
Kandideerida tööle targalt. Läbimõtlematult ja rutakalt tegutsemine pole hea. Tööandjale saadetav peaks olema alati korrektne (tegemist on dokumendiga) ning võimalusel kohandatud vastavalt töökohale ja valdkonnale, et tõsta esile enda tugevused just sellele töökohale kandideerides.
Mõelda millelegi ja hakata sihikindlalt sellega tegelema. Töökohta võib leida ja selle võib luua. Igaüks meist oskab teha midagi, mida teiste on vaja.
Mitte kaotada lootust. Aktsepteerida, et töö leidmine võibki võtta palju aega, ning mitte pidada end seetõttu lootusetuks juhtumiks.
3. Mida saavad noore tööotsija lähedased teha?