Eesti teadusel läheb korraga nii hästi kui ka kehvasti. Läheb uskumatult hästi selles mõttes, et rohkem kui pool tosinat meie teadusrühma (ja seega ka nende valdkonda) on maailmateaduse teravaimas tipus. Seal, kus Kelly Sildary, Maicel Uibo või Magnus Kirt spordis.
Läheb sandisti selles mõttes, et edulood tuginevad suurelt jaolt ülitihedas konkurentsis rahvusvaheliselt «turult» võidetud rahale, mida mitte alati ei toeta meie endi taskust tulevad vahendid. Ei lähe kõige paremini ka selles mõttes, et eri teadusvaldkondade finantseerimise pilt on kaugel ühtlasest ja meeldivast jaotusest.
Kui meie teaduse väljund on kui ilus roosinupp globaalsel peenral, siis selle finantseerimine on pigem okas. Sellega pole õieti keegi rahul. Ei teaduse sees ega ka väljas. Need, kes sees, tunnevad, et neile on liiga tehtud. Need, kes väljas, küsivad üha teravamalt, kus meie oivaline teadus siis on, kui riigi majandusel või eraettevõtetel midagi vaja on. Nagu vanas juudi mõistuloos, on kõigil õigus.
Meie teaduse finantseerimine on tõepoolest kui Ameerika mäed nii aastate kui ka valdkondade lõikes. Ennevanasti jagunes raha nelja suure valdkonna vahel. Juba siis oli pilt ebaühtlane. Mõne aasta eest mindi üle kuue valdkonna süsteemile. See tõi hüplikkuse märksa kontrastsemalt esile. Kõige rohkem on konkurentsipõhist teadusraha Eesti teadusagentuurilt saanud loodusteadused. Viimasel kolmel aastal keskmiselt 55 protsenti ehk selgelt üle poole kogu potist. Selles vallas sünnib lõviosa riigipidamisele ja majandusele vajalikke teadmisi, alates matemaatikast, bioloogiast ja geoloogiast ning lõpetades rannikuteadusega.