Olgu mainitud, et justiitsministeerium vastab Laasiku kriitikale sellega, et karistus pole ainuke lahendus, mille järgi menetluse edukust mõõtma peaks. Rakendatakse ju ka kokkuleppe korras sotsiaalprogramme, lähenemiskeelde ja lepitamist.
Tammeoksa peksis tema endine elukaaslane aastaid, järjepidevalt ja jõhkralt, kuid süüdimõistvat kohtuotsust naisel ette näidata pole. «Vägivallatseja kontrollib sinu elus kõike. Kui tahaksid teha teha sinikatest pilti või kirjutada sõpradele, siis võtab mees näiteks telefoni sinult lihtsalt ära. Ta näeb ekstra vaeva, et tema jõhkrast käitumisest jälge ei jääks,» selgitab naine.
Karistava otsuse puudumine tekitab järgnevaid probleeme. Tammeoks on kogemusnõustaja, mistõttu räägib seda traagilist lugu avalikult, kuid eksmees soovib kohtu kaudu sellest kõnelemise ära keelata ja et temalt veel vabandustki palutaks. Argument ongi, et meest süüdi mõistev kohtuotsus puudub.
«Kriminaalmenetluste osas ongi probleemi raske leevendada. Menetlusnorme ei saa lõdvendada, süütuse presumptsiooni tuleb austada ning ressursid on paratamatult piiratud,» ütleb Laasik.
Vandeadvokaat usub, et koduvägivallajuhtumite kiiremaks lahendamiseks olekski mõistlikum kasutada lähenemiskeeldu. Paraku viib seegi valik okkalisele teekonnale.
Kolm võimalust
Kutsu politsei
• Mullu anti perevägivallast teada 14 277 korda, millest 3708 korral alustati kriminaalmenetlus. Ametliku käigu saab iga neljas teade koduvägivallast.
• Umbes iga viies lähisuhtevägivalla kriminaalmenetlus lõpeb süüdimõistva otsusega.
• 14 277 registreeritud juhtumi kohta saab seega karistada umbkaudu 740 inimest. Seega saab peksja karistada igal 20. vägivallast teatamise korral.
• See ühtib ka Avatud Eesti Ühiskonna Instituudi (AEÜI) statistikaga (2015), mille järgi umbes viis-kuus protsenti lähisuhtevägivalla juhtumitest jõuab karistamiseni.
Allikas: sotsiaalministeerium, justiitsministeerium AEÜI, riigiprokuratuur
Taotle lähenemiskeeldu
Lahenduse tõenäosus: ~25%
• Seda taotleb umbes üks ohver tuhandest. Kannatanud esitasid mullu 61 lähenemiskeelu avaldust. Neist rahuldati 14. Tsiviilmenetluses õnnestub seega iga neljas taotlus.
• Suurem õnnestumise tõenäosus on kriminaalasjades, kuid seal taotleb prokurör lähenemiskeeldu samuti harva. Kriminaalasjades rahuldati mullu 36 taotlusest 30. See on 83 protsenti.
• Mullu alustati 3700 kriminaalmenetlust, seega küsis prokurör lähenemiskeeldu umbes igas sajandas juhtumis.
• Lähenemiskeelu rikkujaid on palju. Mullu rikkus 30 inimest lähenemiskeeldu 176 korda.
Allikas: sotsiaalministeerium, justiitsministeerium
Perelepitus
Lahenduse tõenäosus: ?
• Rakendatakse, kui tahetakse saavutada kohtuväline lahendus näiteks lastega seotud vaidlustes, kuid ka lähisuhtevägivalla kriminaalmenetluses. See ei tähenda sugugi, et pooled lepivad ära või jäävad kokku.
• Lepitamine ei sobi koduvägivallajuhtumite puhul, kus üks pooltest on domineerival positsioonil.
• Statistikat perelepituse kohta on tehtud vähe.
Allikas: justiitsministeerium, lepitajate ühing
Ohvriabi number on 116 006.