Tartu, Annelinn, 21. juuni 2019. Legendaarsest õmblusvabrikust Sangar voorivad välja pidulikult riides töötajad, näpus roos ja tänukiri. Tippajal pea tuhandele tööd pakkunud tootmisele on pandud punkt.
Kanal 2 ja Postimees jälgisid viie kuu jooksul kahe naise teekonda koondamisest uue töökoha leidmiseni.
Ligi kolm kümnendit särkide õmblemist
On karge maihommik. Nii nagu viimased 29 aastat, seab õmbleja Ülle Kärner (46) ka täna kell seitse sammud Sangari poole. Ta elab töökohast lühikese jalutuskäigu kaugusel. Kogu tööelu on ta seda teed käinud.
Naine meenutab oma esimest tööpäeva. «Ärevus oli suur. Nagu lapsel, kes läheb esimesse klassi,» lausub Kärner. Juba lapsena meeldis talle nukkudele riideid õmmelda, kuid siis ei kujutanud ta ette, et temast saab ühel päeval professionaalne õmbleja.
Toona, ligi kolm kümnendit tagasi, ei küsitud tööle soovijailt CVd. Vestlusele tööandjaga järgnes neli kuud õppeklassis, kus õmblejaks soovijad proovile pandi.
«Vene ajal oli raske, sest paljusid asju polnud saada. Olin nii õnnelik, et meil toodeti teksapükse. Nii uhke tunne oli, kui sain siit oma esimese paari!» räägib Kärner. Kunagiste aegade meenutamise ajal õmbleb ja triigib ta vanglavormi hõlmasid. Lobisemiseks palju mahti pole, sest päevanorm – 430 ühikut – tuleb täis saada.
Sangari firmamärk on triiksärk. «Kõik naised on meil tublid ja panustavad sellesse, et mehed kenad välja näeksid. Triiksärgiga meest on hea vaadata!» ütleb Kärner, kelle mehe kapist leiab ainult ühe firma särke.
Nii nagu aastakümned tagasi, valmib särk liinitööna mitmes etapis. «Igaühel on oma operatsioon. Kes teeb kraesid, kes hõlmasid, kes varrukaid – see on kõik inimeste vahel ära jagatud,» selgitab Kärner. Õmmelda tuleb millimeetri täpsusega. Kui õmbled mööda, tuleb kõik üles harutada.