Väidetavalt kalatoodetest põhjustatud listerioosijuhtumid ning arutelud Norra lõhe kvaliteedi ümber on tähelepanu kõrvale juhtinud olulisemast – kalakasvatus on võimalik tulevikulahendus maailma kasvava rahvastiku toitmiseks ilma ökosüsteemi liialt kahjustamata.
Avamere kala takerdub keskkonnanõuetesse
Õigesti majandatud kalakasvandustest saab kvaliteetset ja tervislikku toitu väiksema keskkonnakoormusega kui looma- või linnukasvatusest.
Koalitsioonilepinguga on Eesti valitsus võtnud suuna avamere kalakasvatuse edendamisele ning keskkonnaministeeriumis on koostamisel vesiviljelust reguleeriv määrus. Kalakasvatajad aga peavad lubade andmise kadalippu mõistetamatult aeglaseks ja saastetasusid ettevõtlust piiravaks, sest teistes kalariikides kasvandustele saastetasu ei ole.
Kodumaist kala on vähe ja see on kallim, kauplustes laiutab Norra säästulõhe. Eestis kasvatatakse 800 tonni kala aastas, Norras 1,3 miljonit tonni. Samas süüakse Eestis aastas üle 20 000 tonni kala ja kalatooteid, seega on kodumaiste kalakasvatuste osakaal vaid mõni protsent.
Kõrge hind
Eesti kalakasvatajate kinnitusel on kohalik kala Norra toodanguga võrreldes mahe, GMO- ja antibiootikumivaba. Eesti kala hinda tõstavad aga karmid keskkonnanõuded ja saastetasud, mis Skandinaavia konkurentidel puuduvad.