Riigikogu istungitevaba nädalat on sisustanud peamiselt kaks valitsust, riigi ja pealinna oma. Esimene otsib lahendusi, kuidas kliimaküsimustes ülejäänud Euroopa silmis hea välja näha, teine otsib võimalusi, kuidas saada nägusaks valijatest linnakodanike silmis. Ei saa öelda, et kumbagi ei saadaks edu.
KLIIMAKAHVEL
Valitsus on paraja portsu otsas. Euroopa tahab liikuda suurte kliimaeesmärkide poole ning pärast esialgset kõhklust hüppas paati ka Eesti valitsus. Samas tahab valitsus investeerida suuri summasid, et meie kliimakonnasilmast põlevkivist millegi tulusa väljaväänamist ka järgnevatel kümnenditel jätkata. Need kaks ei käi omavahel kuidagi kokku, aga peaminister Jüri Ratas üritab need tõukuvad magnetit siiski omavahel kokku suruda.
Millest valitsuse kõhklus? Eesti ja veel paar ELi riiki võtsid mõtlemisaja ega tormanud kohe andma allkirja plaanile, et ELi riigid saavutavad 2050. aastaks kliimaneutraalsuse. Peaminister Jüri Ratas põhjendas pidurdamist vajadusega teemat veel analüüsida ja oodata ära uuringud. Küsimus on ka koalitsioonisisene – EKREs ei olda just suured kliimaküsimuste tähtsustajad. Veel enam, selles parteis on küllalt palju neid, kes inimtekkelisse kliimamuutusse üldse ei usu.
Kuidas jõuti jah-sõnani? Valitsus avas selle punkti istungil küll aruteluks, kuid jutuvoor jäi lühikeseks ja üksmeelne otsus oligi olemas. See tähendab, et kokkulepe oli koalitsioonipartnerite vahel saavutatud juba varem. Sisuliselt olid nii Ratas kui EKRE keskkonnaminister Rene Kokk olukorras, kus neil tulnuks minna Euroopa kolleegidega kohtuma nii, et Eesti pole kliimaplaaniga ühinenud, kuigi uuring selle teostatavuse kohta on olemas. Mõlemad soovivad oma kolleegidele sirge näoga otsa vaadata, seega tuli otsus teha. Samuti lisati jah-otsuse juurde hulk tingimusi, eelkõige see, et kui läheb mingite kliimamaksude kehtestamiseks, siis on igal riigil endal õigus otsustada, kas määrata need või mitte.