Teise maailmasõja võidu kultus on «kollektiivse Putini» režiimi ideoloogiline alustala. Suur võit sümboliseerib Venemaa suurriiklikku võimu ja ülimuslikkust lääne kurjuse vastu, õigust «vabastatud» riike ja rahvaid oma huvisfääris hoida, venemaalaste vankumatut usku ja lojaalsust autoritaarsele režiimile ja selle juhile, kuid ka nende ebainimlikke võimeid taluda viletsust ja nälga ning patriootlikus vaimus võidelda surmani.
Tellijale
Kalev Stoicescu: kui Venemaa tunnistaks okupatsiooni (11)
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Tegemist on religioosse ja dogmaatilise konstruktsiooniga, mille tänapäevane Venemaa on pärinud stalinistlikult Nõukogude Liidult. Jossif Stalin on Venemaal uuesti suures aus. Tuleb välja, et Nikita Hruštšov oli omal ajal ideoloogiliselt progressiivsem kui tänapäevane Vladimir Putin. «Ketserid» – peamiselt eestlased, lätlased, leedulased ja poolakad – ei väsi kordamast, et Venemaa võidul on – peale Natsi-Saksamaa purustamise – ka võrdselt oluline varjukülg, mida Moskva igal võimalusel vihaselt eitab. Kremlile on velikaja pobeda nagu särav täiskuu, mõistagi eeldusel, et Kuu nähtamatut poolt ei ole lihtsalt olemas (kuna venemaalased seda ei näe televisioonis, ajalooraamatutes vm).