Sotsiaalministeerium on aastaid pingutanud selle nimel, et tõsta vanemaealiste tööhõivet. See on küll tõusutrendis, kuid ometi otsib väga suur hulk vanemaealisi tööd või jäävad nad vahetult enne vanduspensionile jäämist tööst ilma.
Eestis on mulluse statistika järgi 50- kuni 74-aastastest inimestest töötuna arvel 12 400 – neist 2100 on pensionieas, kuid kel on valmidus tööd teha.
Tallinna Ülikooli ühiskonnainstituudi sotsioloogia dotsent ja vanemteadur Kadri Täht selgitas, et seniste uuringute ja analüüside tulemused näitavad tõesti, et Eesti tööturul on vanus üks riskitegureid. See tähendab vanemaealiste nõrgemat positsiooni tööturul võrreldes nooremate töötajatega.
«Kui tugineda tööandjate väidetele, siis ei ole vanus (50+ vanuses töötaja) koondamise või vallandamise peamine kriteerium. Neid, kes seda tunnistavad, on siiski pigem vähe. See muidugi ei välista, et tegelikkuses see aspekt oluline ei võiks olla,» kommenteeris Täht.
Sotsioloogi sõnul põhjendavad tööandjad, kes viitavad koondamisotsuses töötaja vanusele, sageli oma otsust sellega, et töötaja on niikuinii kohe jõudmas pensioniikka. Põhjusena on mainitud näiteks ka seda, et koondatul ei ole vaja peret ülal pidada. Juhul kui põhjuseks on ettevõtte ümberstruktueerimine, siis sageli ei näe tööandja vanemaealise töötaja valmisolekut muutusteks ja ümberõppeks. «Võimalik, et neid tajutakse ka nõrgemana oma õiguste eest võitlemisel, mis teeb nende koondamise või vallandamise tööandja jaoks mugavamaks,» lisas Täht.
Miks jääb tööandjale jalgu just eakam?
Sotsioloogi kinnitusel tõstetakse tööjõu-uuringutes vanemaealiste eelisena kõige sagedamini esile elukogemust. Samuti stabiilsust, lojaalsust, suuremat pühendumist, kohusetunnet, aga ka rahulolu palga ja töötingimustega. Lisaks räägib nende kasuks eeldus, et neil ei ole enam nii intensiivseid perekondlikke kohustusi – seega saavad nad täielikult pühenduda tööle.