Kui kliimamuutusega seotud teemad sünnitavad dogma, mille üle ei tohi isegi arutleda, siis jookseb asi kiiresti rappa. Sellega on siis nii, nagu igasuguse ideoloogilise diktatuuriga: on olemas ainuõige vaatepunkt ja pisutki erineva vaatega inimesed on vaenlased, kes tuleks maha või kõrvale suruda. Nii nagu on püütud kõrvaldada kulakuid ja teisi «rõhuvaid klasse», äramärgitud rahvusgruppe jne.
Seekord näib süüdi olevat kogu inimkond, kelle väljasuretamise vajadusest planeedil räägitakse siin-seal päris tõsimeeli. Jah, ma pean silmas praegu äärmuslikke seisukohti. Aga seda äärmuslust võimendatakse. Ja kes julgeb öelda, et ärge liiale minge, on automaatselt «vastane».
Küllap saan minagi siinse artikli peale külge loodusevihkaja sildi, kes eitab teaduslikke argumente kliimamuutuste kohta. Kuigi ma ei ole seda väitnud ega ka arva nii. Aga see ei tule tõenäoliselt arvesse.
Sellegipoolest jätkan ja lähen isegi nii kaugele, et julgen väita: inimene liigina on midagi nii enneolematult erilist, et teda peaks siiski hoidma samamoodi nagu igasugust muud loodusimet. Inimese loodud kultuur ja teaduslikud saavutused on midagi, millel on hindamatu väärtus ja mis muudab ka planeedi Maa eriliseks.
Kui kogu aur kulub peatse maailmahuku kuulutamisele, siis võime liikuda ohtlikult moraalivabasse maailma, milles idaneb kaos. Äkki võtaks siiski mõne konstruktiivsema hoiaku, mis ei jätaks kogu keskkonnateemat äärmuslaste meelevalda.
Selle asemel, et mõelda, kuidas inimkonda minimeerida, tuleks rõhuda sellele, milles inimene on läbi aegade olnud kõige parem: leida nutikaid lahendusi, et halvast olukorrast välja tulla. Innovatiivsetele ja keskkonnasõbralikele lahendustele aga tõenäoliselt ei vii tänaval seismine ega ähvardamine, vaid nagu ikka maailmas – ennekõike raha ja kasum. Muutus tootjate jaoks peab olema motiveeritud. Ja lihtsam on muuta tehnoloogiaid kui inimest.