Konarlikult alanud riigikogu istungjärgu avaistungi järel on koalitsiooni ja opositsiooni omavaheline suhtlemine muutunud aina külmemaks. Mitte et ei peetaks tuliseid debatte ega leiutataks aina värvikamaid väljendeid teineteise kohta, vaid et lahendust ja ühist keelt ei paista keegi otsivat. Kumbki pool kaevab piirijoone oma poolele «kruavi» ning kas ongi enam vahet, kumb on Andres ja kumb Pearu. Paralleelsete, kuid omavahel vähe kokku puutuvate maailmade ehitamisele on mitmeid viiteid.
PARALLEELEELNÕUD
Poliitilises võitluses on opositsiooni ammune taktika anda ise sisse eelnõu, millega on lubanud välja tulla valitsus. Koalitsioon ei saa muidugi vastaste eelnõu toetada ja peab selle maha hääletama. Siis saab opositsioon öelda: «Näete! Nad tegelikult ei plaanigi teha, mida lubasid!» Sellele käigule on olemas ka vastukäik. Koalitsioonil tuleb leida, miks opositsiooni eelnõu on kehvem, ja esitada siis kohe riigikokku enda oma.
Just praegu on riigikogus käimas üks selline trall, opositsioon on teinud juba kaks seesugust katset. Neist esimene oli...
... üleminek eestikeelsele haridusele. Reformierakond lükkas juba esimestel riigikogu tööpäevadel torusse eelnõu, millega muudetaks alus- ja põhiharidus täielikult eestikeelseks. Muidugi lükati see tagasi, ka opositsioonis olevad sotsid olid selle lahenduse vastu. Õieti seal suuremat lahendust polnudki, leidsid sotsid. Aga kohemaid tuiskas parlamenti koalitsiooni enda eelnõu, millega tehakse valitsusele ülesandeks hakata koostama eesti keele arengukava. See tähendab teadupoolest, et lahendusi näeme aastate pärast, kui siiski. Kuid esmane oht opositsiooni poolt sai neutraliseeritud.
Opositsiooni teine katse valitsusele eelnõuga lajatada oli...
... kodakondsuse andmise lihtsustamine. Sotsid on sellest esitanud versiooni, mille järgi võimaldataks kodakondsus kõigile lastele, kelle esivanemad elasid taasiseseisvumise ajal Eestis, ehk ligi 8000 alaealisele. Samal põhiseaduskomisjoni istungil oli arutluse all ka valitsuse vastav eelnõu. See puudutaks lapsi, kelle üks vanematest on määratlemata kodakondsusega ja teine välisriigi kodanik, ehk umbes 1500 alaealist. Jällegi paralleelsed eelnõud, valitsuse oma jõuab suurde saali esimesele lugemisele esmaspäeval, sotside oma 8. oktoobril. Võib juba ette arvata, kumb eelnõu elujõuliseks osutub.