Noh, nagu näiteks „sina ei ole maailma naba“, „muutus on ainuke muutumatu suurus“, „ole alandlikum“ ning „tunneta oma keha“. Ei, ma ei mõtle siin konservatiivsema maailmavaatega noormeeste lemmikut, psühholoog Jordan Petersoni, vaid hoopis kosmopoliitsete ettevõtjate, IT-gurude ja muidu liberaalsete vaadetega sellide öökapikaaslast, ajalooprofessor Yuval Noah Hararit.
Harari, kelle esimesed raamatud „Homo Sapiens“ ja „Homo Deus“ on eesti lugejatele hästi tuttavad, võib esmapilgul tunduda kui Petersoni vastand: ta on gei, traditsioonidel põhineva autoriteedi (näiteks rahvusluse ja organiseeritud religiooni) suhtes pigem skeptiline, toetab ühemõtteliselt isikuvabadusi ja sotsiaalset õiglust ning leiab, et inimkonna ees seisvate probleemide – bio- ja arvutustehnoloogia kontrollimatu arengu, turvatunde vähenemise ning globaalse keskkonnakriisi – lahendamine nõuab enneolematut rahvusvahelist koostööd.
Petersoni arvates kujundavad inimtegevust sügavale alateadvusesse kodeeritud mütoloogilised mustrid, näiteks mehelikkuse seostamine korra ja naiselikkuse seostamine kaosega. Harari just hoiatab meid maailma ühe metafüüsilise loo raamidesse surumise eest: „Esimene asi, mida peate iseenda kohta teadma, on see, et te ei ole lugu.“
Ent Harari uue raamatu „21 õppetundi 21. sajandiks“ sarnasused Petersoni „12 reegliga eluks“ ei piirdu vaid pealkirjaga. Nad mõlemad joonistavad laia pintsliga pildi maailmast, mis on aina enam liigestest lahti. Harari kirjeldab maailma, kus üksikisiku elu mõtestavad raamistikud enam ei tööta. Religioon, mis veel mõne sajandi eest hoidis põllumajanduslikku ja meditsiinilist asjatundlikkust ja andis inimeste elule suuna, ei täida enam neid rolle. Rahvuslus kui ühendav lugu ei vasta inimkonna väljakutsete mastaapidele. Fašism on õigusega diskrediteeritud, kommunismiga läks samuti pahasti ning pärast 2008. aastat on ka liberalism kriisis olnud.