Päevatoimetaja:
Uwe Gnadenteich
+372 666 2071

Sinimägede mälestusüritus kutsus esile Venemaa saatkonna meelepaha (29)

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Sinimägede mälestusüritus.
Sinimägede mälestusüritus. Foto: Sander Ilvest

Venemaa saatkond Tallinnas avaldas laupäeval Sinimägedes toimunud 1944. aasta kaitselahingute mälestusürituse pärast pahameelt.

Saatkonna Facebooki kontol tehtud avalduses märgitakse, et «saatkond suhtub nördimusega süngeks traditsiooniks saanud SS-laste austajate kokkutulekusse käesoleva aasta 27. augustil Sinimägede kõrgendikel».

Ühtlasi avaldas Venemaa saatkond muret, et üritusest võtsid osa ka noored.

«Kahjuks, ametlikud võimud ei võtnud taas vaevaks mõista hukka see pillerkaar, kus jätkus ajaloo  avaliku ümberkirjutamise häbiväärne praktika ning natsikurjategijate puhtakspesemine äärmuslike meeleolude märgatava kasvu taustal riigis,» märgitakse saatkonna avalduses.

Samas kutsutakse Eesti võime üles austama Nürnbergi tribunali otsuseid.

Olgu lisatud, et laupäeva hommikul toimus Ida-Virumaal Sinimäe alevikus Grenaderimäel 1944. aasta kaitselahingutele pühendatud iga-aastane mälestusüritus.  

Peeti mälestusteenistus ning asetati pärjad mälestuskivide juurde. Riigikogu liikmetest panid pärjad Tarmo Kruusimäe (Isamaa) ning Anti Poolamets ja Ruuben Kaalep (EKRE).

Sinimägede lahingud, millest tänavu möödub 75 aastat, olid ohvriterohkeimad Eesti pinnal peetud heitlused. «Lahingud kestsid 26. juulist kuni 10. augustini 1944 ja kulmineerusid Nõukogude peamise rünnakukiilu tagasilöömisega 29. juulil. Relva-SS-i ja Wehrmachti üksused lõid otsustavalt tagasi kõik Punaarmee rünnakud Sinimägede vallutamiseks. Lahing sai alguse Armeegrupp Narva taandumisest Narva jõel asunud Panther-liinilt 25. juulil 1944 Tannenbergi liinile, mille kaitsepositsioonide osad olid Sinimägedes, ja kestis 10. augustini 1944,» kirjutab Vikipeedia.

Tagasi üles