Laulupeo juubeliks välja kuulutatud uue dirigendipuldi otsingud kulmineerusid täna, kui lauluväljakul õnnistati sisse uus dirigendipult. Seni 60 aastat kasutusel olnud dirigendipult jääb lauluväljakul väärikale kohale kõigile vaatamiseks.
Lauluväljakul õnnistati sisse uus dirigendipult
Uue dirigendipuldi õnnistasid sisse laulupeo dirigendid, puldi autorid ja loojad ning lauluväljakule proovideks kogunenud koorid.
Dirigent Raul Talmar rõõmustab valminud dirigendipuldi üle ja usub, et see jääb laulupidusid teenima vähemalt sama kauaks kui senine. Andres Truusi ideekavandi järgi valminud dirigendipult meeldib talle eelkõige selle praktilise lahenduse poolest. «See on sümpaatse kujundusega, samas mitte liiga silmatorkav, et tähelepanu lauljatelt ja dirigendilt endale võtaks. Dirigendipuldist mõeldes ei tohi unustada, et see peab olema ka töö tegemise koht, kus tekib kindel tunne ja võimalus enda tööle keskenduda. Usun, et valminud dirigendipult täidab seda eesmärki suurepäraselt,» rääkis Talmar.
Dirigendipult valmis Viljandimaal AMV Metall tehases kingitusena. «See pult on tehtud Viljandimaa meeste Andre Aavastiku ja Madis Millistvere poolt, kes toetavad laulupeo liikumist selle otseses mõttes. See mõtteviis, et me teeme selle valmis ilma kelleltki abi küsimata on minu jaoks hindamatu panus laulupidude traditsioonile,» oli Talmar meestele tänulik.
Lauluväljaku juht Urmo Saareoja ütles, et uue kõrval on ka vanale dirigendipuldile väärikas pensionipõlv kindlustatud. «Seni laulupidusid teeninud dirigendipuldi näol on tegemist tõelise väärtusega, mida oleks patt peidus hoida. Pingutasime kõvasti ning juba täna on vana dirigendipult Mäe alale vaatamisväärsusena välja pandud. Pult restaureeriti ajatruude vahendite ja töötehnikaga, et tulemus võimalikult algupärane oleks. Nüüd ootab värske ilme saanud vana dirigendipult uudistajaid. Tegemist on ühe esimese sammuga rajamaks Lauluväljaku püsinäitust, mis annaks külastajatele edasi meie laulupidude ajaloo ja selle rolli ühe rahva saatuse kujunemises,» rääkis Saareoja.
Möödunud kevadel lõppenud uue dirigendipuldi leidmiseks välja kuulutatud ideekonkursile esitati 16 kavandit, millest valis žürii välja Andres Truusi loodud ideekavandi «Risttee». Kavandi järgi valminud dirigendipult meenutab oma ehituselt X-tähte, mille harud on erineva pikkusega. Kõrgem haru on dirigendile juhatamiseks ning madalam osa on mõeldud publiku suunal kõnede pidamiseks. Uuendusena on uue dirigendipuldi kõrgus mootori abil muudetav, et see sobiks igale koori ja dirigendi vajadustele.