Edasi peatus tuli Tartu Heino Elleri nimelises muusikakoolis, millel on silmapaistev roll Eesti muusikaelu edendamisel. Kooli õpetajateks on olnud näiteks Heino Eller ise, Juhan Simm, Alfred Karindi, Richard Ritsing, Alo Ritsing, Vaike Uibopuu jpt.
Esimese laulupeo mälestuskivi juures võttis sõna helilooja Alo Põldmäe ning esines rahvamuusikaansambel Sirgutii. Tartu laulupeomuuseumis, kus tegutses Vanemuise selts teise laulupeo toimumise ajal, esinesid puhkpilliorkester Tamme, Tartu Folklooriklubi Maatasa ja Tartu Laulupeomuuseumi segakoor. Samuti peatus tuli Emajõe vasakkaldal Kaarsilla juures asuval Koidula ja Jannseni mälestumärgi juures.
Tartu Raekoja platsil kõneles Tartu linnapeal Urmas Klaas ning XXVII laulupeo kunstiline juht Peeter Perens. Esinesid Tartu puhkpilliorkester, Tartu meeskoor Akadeemiline Emajõgi ja naiskoor Emajõe Laulikud. Raekoja platsi jalamilt Vabaduse puiesteelt sai alguse ka Tartu laulupeo rongkäik Tähtvere laululavale. Kell 18 õhtul süüdatakse XXVII laulupeo ja XX tantsupeo «Minu arm» tulest Tartu laulupeo tuli.
Laulupeo peadirigent Peeter Perens meenutas laulupeo traditisooni teket. «Kunagi elas meie maal nii sakslased kui ka venelased, kes alles mõned aastad enne esimest laulupidu lugesid Jannseni Perno Postimehest, et me oleme eesti rahvas. Võime vaid ette kujutada seda vett ja vilet, mida Jannsen pidi nägema selle esimese laulupeo organiseerimise eest,» rääkis Perens.
Perensi sõnul on tänaseks laulupeo ümber põimunud ja kujunenud terve eesti kultuur. «Ma usun, et me võime öelda, et laulupidu on üks nendest nähtustest, tänu millele võime öelda, et meie eestlased elame vaba rahvana vabal maal. Hoidkem seda, mida meie esiisad on meile välja võidelnud,» sõnas Perens.
Peale Tartu laulupidu viiakse peotuli viikingipaadiga Turm ööbima lodjale Jõmmu. Homme jätkab tuli lodjal teekonda Jõgevamaa poole Kärknani, kus liigub mööda Jõgeva maanteed Tabiverest Puurmani suunas.