Euroopa Parlamendi valimised võitis Reformierakond, Keskerakond pääses ehmatusega.
Euroopa valimistulemuste analüüs «Euroopa Parlamendi kese jäi õhemaks, aga ei kadunud kuhugi»
Euroopa Parlamendi valimised Eestis läksid laiemas plaanis kõige oodatumat rada. Reformierakond võitis valimised ja sai europarlamenti kaks kohta, millel istuvad Andrus Ansip ja Urmas Paet. Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esinumber Marina Kaljurand tegi nii hea isikliku tulemuse, et tõi sotsidele ka teise mandaadi, mille saab Sven Mikser, seejuures vaid 30-häälelise paremusega Indrek Tarandi ees.
Keskerakonna esinumber Yana Toom suutis Ida-Virumaa nigelale valimisaktiivsusele vaatamata täita partei miinimumprogrammi ning saada koha europarlamendis. EKRE tugev töö erakonnana tervikuna tagas koha Jaak Madisonile, kes sai ka isiklikult EKRE kandidaatidest parima tulemuse.
Eesti nn Brexiti-saadikuks jääb Isamaa esinumber Riho Terras, kes saab europarlamenti pärast seda, kui Ühendkuningriik on Euroopa Liidust lahkunud.
Seega jäid Eestis valimistulemused suuremate üllatusteta. Veidi väiksemaid üllatusi ja märkimist väärivaid fakte tulemustest siiski leiab.
ERAKONNAD PULKADEKS
SDE tõus
Esiteks muidugi sotside suur edu. Paljuski põhines see Marina Kaljurannal, kes kogus 65 559 häält. Selle häältekoguse suurusest annab aimu asjaolu, et sotsid said üldse kokku 77 384 häält, see teeb Kaljuranna häälte osaks 84 protsenti kõigist sotside häältest. Isiklikult paremuselt teise häältesaagi kogunud Andrus Ansip sai 41 006 valija toetuse.
Kaljuranna tulemus on niivõrd hea, et Reformierakonna ülitugevast nimekirjast jäid sotsid maha vaid 10 000 hääle jagu. Sotsidele teeb ilmselt rõõmu ka asjaolu, et nad parandasid kõige enam oma tulemust 2014. aasta europarlamendi valmistega võrreldes. Hääli koguti koguni 10 protsendi võrra rohkem kui viis aastat tagasi.