Töötukassa oskuste arendamise ja karjääriteenuste osakonna juht Kerstin Holland tõdes, et uusi oskusi saab omandada ka ise õppides, lugedes raamatuid, osaledes seminaridel, webinaridel või pikemajalistel koolitusel. Kui aga soovitakse üks eriala põhjalikult omandada, siis töötukassa toetab kutse- või kõrgkooli astumist.
Enne otsuse langetamist pea nõu spetsialistiga
Täiskasvanuna ei pruugi taas õppima asumise otsus tulla väga lihtsalt, sest taas kooliminek on iga inimese jaoks suur samm ja kindlasti tekib küsimus: kuidas töö- ja pereelu kõrvalt õppimisega toime tulla ja mida üldse tasuks õppima minna? “Takistusi aitab osaliselt ületada töötukassa tasemeõppes osalemise toetus, mis katab osa õpingutega seotud kuludest, enne kooli minemist tasuks kindlasti tulla läbi töötukassa karjäärinõustaja juurest” märkis ta.
Tasemeõppes osalemise toetust saavad nii töötavad kui töötud inimesed, kellel puudub kutse- või erialane haridus ja kel on kooli lõpetamisest möödas vähemalt viis aastat. Lisaks inimesed, kel on eri- või kutsealase hariduse, kaasa arvatud kõrghariduse saamisest möödunud vähemalt 15 aastat.
“Toetuse suurus sõltub sellest, kas inimesel on sissetulek. Kui sissetulekuid pole on toetuseks 260 eurot kuus. Kui aga tulevane õppur saab töötasu või mõnd toetust, siis 130 eurot kuus. Toetust makstakse kogu õpiaja jooksul ja õpingute katkestamisel ei pea toetust tagasi maksma,” selgitas Holland.
Ta rõhutas, et töötukassa toetab nende erialade ja ametite õppimist, kuhu on tulevikus vaja rohkem töötajaid ning kus juba praegu sobiva ettevalmistusega töötajaid napib. Sel aastal on valikus 100 õppekava 35 koolis, õppekavad on nii eesti kui vene keeles.
Õppima minemine on tähtis otsus ja enne nii suurt sammu on hea spetsialistiga asja arutada. “Seetõttu tuleb esmalt kohtuda karjäärinõustajaga. Nõustajalt saab ka uurida, kuidas tasemeõppe toetuseks vajalikke avaldusi täita. Kui plaan koos, siis tuleb minna ja kandideerida kutse- või kõrgkooli tasuta õppekohale ning esitada töötukassale avaldus toetuse saamiseks, avaldus tuleb esitada esimesel võimalusel enne õppima asumist,” rääkis Holland.