Tänaseks on kõik Eesti suuremad erakonnad teinud läbi põlvkonnavahetuse. Kuidas see põlvkondade vahetus on neil läinud. Reformierakonnas anti ühel hetkel võim üle Taavi Rõivasele ja see ei mõjunud Reformierakonnale kuigi hästi. Sotsiaaldemokraatidel võttis ühel hetkel uus põlvkond võimu üle. Isamaa juht Mart Laar andis võimu üle järgmisele põlvkonnale, kus on Isamaa täna? Villu Reiljan loobus oma kriminaalasjade ja muude asjade tõttu Rahvaliidu juhi kohast ja tuli uus põlvkond. Kus nad praegu on?
Nüüd me näeme seda Keskerakonnas – uus põlvkond sai talu kätte, aga põllud on söötis ja kraavid on sisse langenud, valitseb üldine rahulolematus ning lapsed lähevad ära linna. See on näide sellest, et poliitikute põlvkond, kes tuli pärast 1990ndate aastate tugeva poliitilise visiooniga reformimeelseid liidreid ja kasvas välja nende tagatubadest, ei ole ennast väga õigustanud. Võib-olla on aeg küps järgmiseks edasiminekuks. Vahest on ülejärmine põlvkond rohkem küps ja rohkemate mõtetega.
Me oleme siis jõudnud «Tõde ja õiguse» teise köiteni?
Me oleme jõudnud üldisema kriisini meie erakonnademokraatias. Tänuväärseks erandiks on vahest Reformierakond, kes pärast ajutist segaduste aega on hakanud jälle ülespoole liikuma. Teiste juhivahetuse läbi teinud erakondade käsi pole väga hästi käinud.
Kui juhtub ime ja te pääsete Euroopa Parlamenti, siis millega ja kellega te seal tegelema hakkate?
Mõeldes Euroopa tuleviku peale järgmisel viiel või kümnel aastal, siis ongi kaks suurt teemat. Esiteks populismilaine tagasitõrjumine, et Euroopas ei tekiks inimestel nõrkust ja nad peaksid oma töökoha säilitamiseks hakkama otsima ühisosa holokausti eitajatega. Sellele vastuseismine on tähtis. Euroopa on oma 500 miljoni elanikuga üsna jõukas piirkond, aga me näeme, et majanduslik dünaamilisus ja paindlikkus on hakanud kaduma, Euroopa upub bürokraatiasse ega suuda kiiresti kasvavate piirkondadega enam sammu pidada. Sellega tuleb tegeleda, tuleb rohkem raha suunata teadus- ja arendustegevusse, uute tehnoloogiate kasutuselevõttu energeetika- ja transpordisektoris. Kui Euroopa ei võta ennast kokku ega suuda tegeleda majandusküsimuste ning ka majandusliku ebavõrdsuse küsimustega liikmesriikide vahel ja nende sees, siis ongi meie olukord raske. Frustratsioon, mida osa Euroopa ja ka Eesti inimestest tunnevad, on reaalne. Populistide pakutud lahendused ei ole reaalsed.