21. koolis piirdutakse üksikjuhtumite puhul vestlusega, kroonilistel hilinejatel kajastub halb harjumus madalamas käitumishindes.
Ka Pirita majandusgümnaasiumisse tullakse direktor Rita Rummi sõnul väga palju kodust kohale autodega. «Hilinemine pole mitte ainult õpilaste süül, vaid terved pered jäävad magama, kus auto ei käivitunud ja igasuguseid muid põhjusi. Meil on ka selliseid lapsi, kel ongi uneprobleem, ta ei saagi üles - käivad isegi arsti juures, aga suurt abi pole.»
«See on küll õige, et enamik õpilastest tuleb suhteliselt viimasel minutil,» tõdes Rumm. Nii ongi tavaline hilinemine umbes 5 minuti lugu. Näiteks tullakse bussiga ja valitakse see, mis saabub paar minutit pärast koolialgust või ollakse eelmisest lihtsalt maha jäädud.
«Laps märgitakse hilinejaks, aeg-ajalt õppealajuhataja või mina seisame all uksel vastas tervitamas ja sõnu peale lugemas…» loetles Rumm nende koolis kasutusele võetud meetmeid. «Siis jälle hilinemine väheneb, aeg-ajalt tuleb seda meelde tuletamas käia.»
Kontrollidest ja õpetussõnadest rangemaid meetmeid Rumm ei ole kasutusele võtnud. «Tundi mitte lasta – selle poolt ma ei ole. Ma ju ei tea, kelle süü see oli, aga õpilane jääb ju ikkagi tervest tunnist ilma. Ma olen jätnud selle õpetaja otsustada, kas ta laseb hilinejal rahulikult kohale minna või paneb ta kodust tööd vastama või muud sellist. Teada ju on, et on osa õpetajaid, kelle tundi mitte kunagi ei hilineta ja teisi, kus saab natuke näpistada,» rääkis ta.
Samas on hilinejate väga karmi vastuvõtu puhul juba neidki õpilasi, kes nähes, et hilineb, ei lähegi enam sinna tundi, eelistades kooli saabuda teise tundi, kuhu jõuab õigeks ajaks.