Päevatoimetaja:
Mai-Brit Jürman
Saada vihje

Millised on digitehnoloogiaga seotud arengud ehitusvaldkonnas ja kuidas muutusteks valmis olla.

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Artikli foto
Foto: Usesoft

- Nii globaalselt kui ka EL siseselt on ehitussektoris oodata murrangulist muutust, mida veab digitehnoloogiliste lahenduste kasutuselevõtt.

- Eestis on ehitusvaldkonna juhtidel võimalik ennast digitehnoloogiate valdkonnas täiendada BIM Akadeemias, kus lektoritena astuvad üles 15 erineva valdkonna praktiseerivat spetsialisti.

Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi andmetel on nii globaalselt kui ka EL siseselt ehitussektoris oodata murrangulist muutust, mida veab digitehnoloogiliste lahenduste kasutuselevõtt. Sektoris toimuvad muutused teevad kõigi eelduste kohaselt võimalikuks ka ehitussektoris kauaoodatud tootlikkuse ja lisandväärtuse senisest kiirema kasvu (allikas: TÜ rakendusuuringute keskuse uuring).

Lähtudes Maailma Majandusfoorumi analüüsist jagunevad ehitussektorit enim mõjutavad tehnoloogiad eelkõige kolmeks:

  • Kõikvõimalikud rakendused, mis on seotud suurandmete (Big Data) ja üldse andmete analüüsiga, simulatsioonide, virtuaal-ja liitreaalsuse ning mobiilsete seadmetega;
  • Infot ja andmeid ühendavad tarkvaraplatvormid ja nendesse integreeritud kontrollsüsteemid, ehk siis eelkõige ehitusinfo viimine pilve, platvormide ja süsteemide ühildamine ning digitaalse jalajäljega seonduv;
  • digitaalse- ja füüsilise keskkonna ühendamine, kus olulisemad märksõnad ehitusvaldkonna jaoks on 3D-skänneerimine,  sensorid ja mehitamata sõidukid. (allikas: Maailma Majandusfoorum)

Eestis on ehitusvaldkonna juhtidel võimalik ennast digitehnoloogiate  valdkonnas täiendada BIM Akadeemias. Aprilli algul said Usesofti koolituskeskuses BIM Akadeemia tunnistuse 24 uut lõpetajat.

Kursusel käsitleti olulisi BIM valdkonna teemasid nii infomudelite loomisel kui ka nende hilisemal rakendamisel läbi hoone terve eluea. 7 nädala jooksul astusid osalejate ette tunnustust leidnud spetsialistid 13 erinevast asutusest ja ettevõttest: Aivars Alt (Tallinna Tehnikakõrgkool Ehitusinstituudi direktor), Alan Väli (Merko Ehitus AS), Margarita Ratšinski (Novarc Group AS), Egert-Roland Parts (Tallinna Tehnikakõrgkool), Hendrik Park (Usesoft AS/INTELSYS.build OÜ), Ingmar Aija (InfraBIM OÜ), Karli Aau (Metropoli Projekt OÜ), Kristo Rämson (KOKO Arhitektid OÜ), Madis Kerner (Nordecon AS), Mihkel Kaesveld (Novarc Group AS), Mihkel Metsala (Reminet OÜ), Siim Saidla (PNL OÜ), Silver Ader (Riigi Kinnisvara AS), Vaiko Veeleid (Hades Geodeesia OÜ).

BIM Akadeemia korraldaja Usesoft AS on Autodeski kuldpartner ja ametlik koolituskeskus. Koolituste ettevalmistamisel on lisaks asjatundlikele kohalikele partneritele ka Autodeski partnerstaatusest palju abi olnud. Autodesk on üks maailmas trende loovaid ettevõtteid. 4 miljoni aktiivse kasutajaga ettevõtte ambitsioon ulatub ehitusvaldkonnast kaugemale, pakkudes lahendusi kõigile, kes midagi ehitavad, toodavad või loovad.

Lähtudes eelpool nimetatud trendidest pakub Usesoft 2019. aastal lisaks BIM Akadeemiale erinevaid spetsiifilisemaid koolitusi neile, kes ehitussektori muutustega kaasas tahavad käia:

Andmete kogumine ja rakendamine droonide ja 3D-laserskannerite abil.

Koolituse lõpetaja tunneb digitaalse ja füüsilise keskkonna ühendamise põhimõtteid ja rakendusvaldkondi ning omab praktilisi teadmisi ja oskuseid, kuidas päriselu digitaliseerida ehk uued tehnilised vahendid nagu droonid ja 3D-skannerid enda kasuks tööle panna.

Ehitusinfo mudeldamine virtuaalreaalsuse kaasabil

Koolituse lõpetaja on kursis virtuaalreaalsuse olemuse ja tänapäevaste võimalustega ning oskab seda kasutada ehitusinfo modelleerimisel. Õpitakse tundma mitmesuguseid virtuaalreaalsuse visualiseerimistarkvarasid ja VR-peakomplekte. Osaleja saab ülevaate liitreaalsuse olemusest, selle kasutusest ja tulevikuvõimalustest ehitussektoris.

Ehitusinfo korraldus Office 365 pilvelahendustes

Kursuse lõpetajal on praktiline kogemus Microsoft Office 365 äritarkvara koostöölahendustest rakendamaks neid spetsiifilisemalt ka ehitusvaldkonnas. Näitame  tööriistu (nt Sharepoint, Teams) ja tutvustame praktilisi lahendusi, kuidas nende poolt pakutavate võimekuste kaasabil parendada oma efektiivsust muuhulgas läbi mitmete võimalike koostöökorralduslike protsesside automatiseerimise.

Ehitusinfo mudeli kvaliteedi tagamine I – IFC ja Revit

Koolituse eesmärk on selgitada ehitusinfo failiformaadi IFC omadusi ning anda näpunäiteid, kuidas eksportida tarkvarast Revit infotihe ja korrektse struktuuriga IFC. See oskus on ka ehitusinfomudeli kvaliteetseks esitamiseks kriitilise tähtsusega. Mudel võib olla kui tahes detailne – kui selle tarkvaralisel esitamisel n-ö ühisesse keelde läheb enamik kaotsi, on luhtunud ka koostöö ja kliendikommunikatsioon. Koolituse lõpetajal seda ei juhtu.

Ehitusinfo mudeli kvaliteedi tagamine II – Navisworks ja BIM 360 

Tutvustatakse ehitusinfo modelleerimist Autodeski tarkvaralahenduste abil. Koolituse lõpetaja tunneb Navisworks Manage’i tarkvara ja oskab seda ka rakendada koos tarkvaraga Revit. Lisaks saab osaleja ülevaate ka BIM 360 Docs/Design projektipanga- ja koostööplatvormist, liidestamaks need erinevad tarkvarad ühtseks integreeritud tervikuks

Vaata lähemalt ja pane ennast kirja:

https://usesoft.ee/koolituskalender/

1)TÜ rakendusuuringute keskuse uuring Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi tellimusel. Ehitussektori tootlikkuse, lisandväärtuse ja majandusmõju (2018).

2) World Economic Forum. Shaping the Future of Construction A Breakthrough in Mindset and Technology (2016). 

Copy
Tagasi üles