Päevatoimetaja:
Loora-Elisabet Lomp
(+372) 507 3066
Saada vihje

Myanmari ülemkohus lükkas Reutersi ajakirjanike apellatsiooni tagasi

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Uudisteagentuuri Reuters kaks reporterit Wa Lone ja Kyaw Soe Oo naised oma meeste fotodega
Uudisteagentuuri Reuters kaks reporterit Wa Lone ja Kyaw Soe Oo naised oma meeste fotodega Foto: EPA/Scanpix

Myanmari ülemkohus lükkas teisipäeval tagasi kahe riigisaladuse seaduse rikkumise eest seitsmeks aastaks vangi mõistetud Reutersi ajakirjaniku apellatsiooni, kinnitas üks advokaatidest.  

Reporterid Wa Lone (33) ja Kyaw Soe Oo (29) on olnud trellide taga alates vahistamisest 2017. aasta detsembris. Nad mõisteti riigisaladuse seaduse rikkumises süüdis septembris ja Yangoni kohus kinnitas otsuse jaanuaris. 

Teisipäeval ei olnud nad pealinnas Naypyidawis kohtuistungil kohal kuulamas otsust, mis ei osutunud taas kord neile soodsaks. 

«Meie apellatsioon lükati tagasi,» ütles Khin Maung Zaw AFP-le. «Nad jätsid jõusse madalama astme kohtu otsuse.» 

Ajakirjanike toetajad usuvad, et neid karistatakse 10 rohingjamoslemi tapmise uurimise eest Myanmari lääneosa Arakani osariigis 2017. aasta septembris. Wa Lonet ja Kyaw Soe Oo'd autasustati loo eest maineka Pulitzeri preemiaga. 

2017. aasta augustis ja septembris põgenes Myanmari sõjaväe karistusoperatsiooni eest Arakanist naaberriiki Bangladeshi üle 700 000 islamiusulise rohingja. 

Ajakirjanikud mõisteti süüdi Arakani osariigis läbi viidud julgeolekuoperatsioonidega seotud salastatud dokumentide omamises. 

Inimõigusorganisatsioonide ja õigusekspertide sõnul iseloomustasid kohtuprotsessi tõsised puudujäägid. 

Ühe seigana otsustasid kohtunikud ignoreerida politseiametniku kohtuprotsessil antud tunnistust, mille järgi sai ta ülemuselt käsu ajakirjanikud süüdi lavastada. 

«Wa Lone ja Kyaw Soe Oo ei pannud toime ühtegi kuritegu ning puuduvad tõendid, et nad oleks seda teinud,» ütles Reutersi peajurist Gail Gove pärast teisipäevast otsust avalduses. 

«Selle asemel olid nad politsei lavastatud operatsiooni ohvrid ja neid karistati tõetruu ajakirjandustöö eest. Me jätkame jõupingutusi nende võimalikult kiireks vabastamiseks,» sõnas ta. 

Tagasi üles