Päevatoimetaja:
Loora-Elisabet Lomp
+372 5916 2730
Saada vihje

Reformierakond andis riigikogule eelnõu haridussüsteemi eestikeelseks muutmiseks (22)

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Foto on illustratiivne.
Foto on illustratiivne. Foto: Urmas Luik / Pärnu Postimees

Reformierakonna riigikogu fraktsioon andis menetlusse Riigikogu 14. kooseisu esimese eelnõu, mis teeb valitsusele ülesandeks haridussüsteemi ühtseks ja eestikeelseks muutmiseks.

Reformierakonna fraktsiooni juht Kaja Kallas ütles, et Eesti kaks paralleelset haridussüsteemi, millest üks annab kehvema hariduse, on üks meie ühiskonna suurimaid väljakutseid.

«Kui lugeda koalitsioonilepingut, on näha, et ka Jüri Ratase teine valitsus ei kavatse probleemi lahendamisega isegi alustada. Seetõttu paneme valitsusele ülesandeks panna kokku plaan, kuidas koolivõrku reformida, õpetajaid koolitada ja õppematerjale ette valmistada,» sõnas Kaja Kallas.

Kallas meenutas, et samasisuline eelnõu läbis tegelikult lugemise juba ka riigikogu 13. koosseisus, pälvides 50 poolt ja kaks vastuhäält, kuid üks hääl jäi siiski puudu, et saaks selle valitsusele kohustuseks seada.

«14. Riigikogu koosseisus peaks olema võimalik see lisahääl saada, kuna ainus reformi vastu sõna võttev erakond on oma toonasest 27 kohast riigikogus ühe kaotanud, ülejäänud parlamendierakonnad aga nüüdseks deklareerinud oma toetust hariduse eestikeelseks muutmisele,» seisab eelnõu seletuskirjas.

Eelnõu seletuskirja järgi tuleks üleminekuga alustada 1. septembrist 2020. Alustada tuleks lasteaedadest, tagades seal iga päev eestikeelsed tunnid, kokkupuute eestikeelsete lastega, vähemalt ühe eestikeelse õpetaja rühma kohta, eestikeelne koolivalmidus.

Seletuskiri kirjeldab ka võimalikke variante ülemineku ajakavades: kas minna üle kooliastmete kaupa (1.-3. klass, 4.-6. klass ja 7.-9. klass), nii et 1. aastal lähevad üle 1., 4. ja 7. klass. 2. aastal jätkavad samad õpilased eesti keeles  2., 5. ja 8. klassis ning kolmandal aastal alustavad kõik eesti keeles.

Teise võimalusena algaks üleminek esimesest klassist ning 9 aastaga oleks kogu kool eestikeelsel õppel.

Märksõnad

Tagasi üles