Pressivabadus oli heas seisus vähem kui veerandis neist 180 riigist, mida indeks hõlmas.
USA on langenud pressivabaduse indeksis 48. kohale. Periood alates president Donald Trumpi valimisest 2016. aastal on olnud üks Ameerika ajakirjanduskogukonna süngemaid hetki, lisas raport. «Mitte kunagi varem pole USA ajakirjanikud saanud nii palju tapmisähvardusi või pöördunud nii sageli eraturvafirmade poole kaitse saamiseks,» märgiti raportis. Seda seostatakse president Trumpi kurikuulsa pressivastase retoorikaga.
Pariisis baseeruv RSF kardab, et üha kasvav karmikäeliste liidrite hulk ei tunne enam mingeid piire. Siinkohal viidati Saudi kolumnisti Jamal Khashoggi tapmisele Saudi Araabia konsulaadis Istanbulis.
India langes kahe koha võrra, sattudes 140. positsioonile ehk nn punasesse tsooni. Selles riigis tapeti eelmisel aastal kuus ajakirjanikku. RSF märkis, et hindu natsionalismi kriitikuid süüdistatakse veebis toimuvates tagakiusamiskampaaniates India-vastalisuses.
Türgi, kus on maailmas kõige rohkem vangistatud ajakirjanikke, on kõige halvema olukorraga riikide seas. RSF märkis, et Türgis jätkub väheste kriitiliste väljaannete represseerimine ja riigi suurima meediagrupi võttis üle valitsusmeelne konglomeraat.
Venemaa, mida raportis nimetati veel üheks repressioonide pioneeriks, jätkab indeksis langemist ning on nüüd 149. kohal.
Türkmenistan on langenud ajakirjanike lakkamatu represseerimise tõttu nimekirja alaossa, 180. kohale, madalamale isegi 179. positsioonil olevast Põhja-Koreast.
Tadžikistanis, kus suurem osa sõltumatust meediast on pidanud oma tegevuse sunniviisiliselt lõpetama, langes 12 kohta, edestades napilt Liibüat, Egiptust ja Aserbaidžaani.
Armeenia on aga tõusnud 19 koha võrra 61. positsioonile ning Kõrgõzstan kerkis 15 kohta pärast seda, kui tühistas ajakirjanikele kehtestatud reisikeelu «astronoomiliste kahjutasude» nõudmise ohu.
Nimekirja lõpuosas, tagantpoolt neljas on Hiina ja veelgi hullem on totalitaarne Eritrea.
Pressivabaduse indeksi tipus, esikolmikus on Norra, Soome ja Rootsi. Neljandal kohal on Holland ja viies on Taani. Esikümnesse mahuvad veel Šveits, Uus-Meremaa, Jamaica, Belgia ja Costa Rica.
Eesti on uue indeksi põhjal 11., Läti 24. ja Leedu 30. positsioonil.