Kuigi katseid lennujaama kaudu ebaseaduslikult riiki pääseda on märkimisväärselt, siis neid, mis päriselt õnnestuvad ehk ebaseaduslikke piiriületusi, üldjuhul ei ole, selgitas Tallinna piiripunkti juht Raavo Järva.
«Ebaseaduslik piiriületus tähendab ilma piirikontrollita riiki sisenemist, mis on levinum ikkagi maismaapiiril. Lennujaamas tähendaks see näiteks lennujaama terminalist väljumist ilma piirikontrolli tulemata ning sellised juhtumid on väga harvad,» sõnas Järva.
Küll aga tuvastatakse lennujaamas ebaseadusliku sisserände katseid, kus lennukilt tuleb inimene, kellel tegelikult Eestis ega Schengeni alal viibimise õigust ei ole. Selliseid juhtumeid avastati mullu lennujaamas ligi pooltuhat. Üldjuhul neid inimesi üldse riiki ei lubata.
Ebaseaduslikult rändelt tabati isikuid Tallinna Lennujaamas
- 2017. aastal 217 (sh viisaväärkasutamine 144 juhul ja sisenemistingimuste rikkumine 50 juhul)
- 2018. aastal 494 (sh sisenemistingimuste rikkumine 286 juhul ja viisa väärkasutamine 179 juhul)
- 2019. aastal perioodil 01.01.–28.02.2019 tabati 100 isikut (sh sisenemistingimuste rikkumine 79 juhul ja viisa väärkastutamine 20 juhul).
Allikas: politsei- ja piirivalveamet
Enamik juhtumeid Schengeni-väliste reisidega
«Tuleb tähele panna, et Schengeni-siseste lendude puhul toimub piirikontroll pisteliselt ning kõigi kolmandatest riikidest pärit inimeste dokumente ei kontrollita. Schengeni-väliste lendude puhul tuleb kõigil reisijail piirivalvurile dokumente näidata ning enamik ebaseadusliku sisserände juhtumitest avastatakse just nende lendude puhul,» selgitas Järva.
Üha rohkem on ebaseadusliku rände juhtumid seotud välismaalastega, kes tahavad Eestis töötada. Nimelt on mitmete riikide jaoks Eesti töörände sihtriik ning mida rohkem välismaalasi siin töötab, seda rohkem proovitakse ka tööd teha.